Lékaři novojičínské nemocnice se tak zanedlouho budou moci plně věnovat tomu, proč do afrických končin přijeli – laparoskopickým operacím. „Nyní už můžeme operovat poměrně bezpečně. Máme zdvojené rukavice, roušky, pláště, ochranné brýle a svůj materiál,“ řekl šéf mise a současně primář chirurgického oddělení Nemocnice Nový Jičín Stanislav Czudek s tím, že stále je na cestě náklad dezinfekce.

Novojičínští lékaři museli ještě i včera zpočátku operovat klasicky, neboť pro laparoskopické operace v klinice chyběla láhev s CO2, která nemohla být z bezpečnostních důvodu součástí leteckého přepravního boxu s laparoskopickou věží a stále zůstává v druhé, nedoručené zásilce. Ta obsahuje dále dezinfekční prostředky, které jsou hořlavé. Zásilka musela být přepravována po moři.

Až u posledního pacienta ze včerejšího operačního programu se podařilo konečně zprovoznit napojení plynu a Stanislav Czudek se svým zástupcem Lukášem Adamčíkem tak konečně mohli provést první laparoskopickou operaci v historii celé Ghany.