Rozkopaný Mořkov, Životice, části Nového Jičína, nedávno také Bordovice či Lichnov a řada dalších obcí i měst. Důvodem je „povinná“ kanalizace, strašák všech, kdo ji musí dělat, a to nejen kvůli vysokým nákladům. „Máme v obci hodně bláta. Obyvatelé teď musí být hodně trpěliví,“ naznačil průvodní jevy stavby kanalizace Richard Ehler, starosta městyse Suchdol nad Odrou. Zároveň dodal, že podle smlouvy by mělo být vše dokončeno v polovině listopadu příštího roku.

Součástí projektu je také rozšíření stávající čistírny odpadních vod (ČOV). „Teď se snažíme udělat aspoň část vodovodních řadů, abychom dokázali někdy na jaře do té čistírny dotáhnout co nejvíce splašků, ať se může rozjet zkušební provoz,“ pokračoval Ehler s tím, že odkanalizování se bude týkat většiny obytných částí městyse. Bez centrální kanalizace zůstane část Kletné, jednak kvůli dálnici, jednak kvůli velké vzdálenosti od Suchdolu nad Odrou, a kanalizace nebude v některých malých částech městyse. „Nevyplatilo by se to, protože by to bylo s protispádem, takže by se tam musela stavět čerpačka. Ale bude to přes devadesát procent nemovitostí,“ ubezpečil Ehler.

Původní náklady na akci byly podle projektu 147 milionů korun bez DPH. „Vysoutěžili jsme firmu, která nám to udělá za zhruba polovinu. Byli jsme uvedeni v ekonomické příloze jednoho deníku jako příklad dobře udělaného výběrového řízení,“ podotkl Ehler. Městys vyhlásil otevřené výběrové řízení. „Nikoho jsme neoslovovali, jen jsme to vyvěsili na centrální adrese a pak jsme čekali. Ozvalo se dvacet firem, které jsme zařadili do soutěže. Proběhlo otvírání obálek, pak hodnocení nabídek a nakonec, za účasti zástupců Státního fondu životního prostředí, jsme vybrali dodavatele,“ popsal klasický způsob výběrového řízení Ehler a dodal, že bez dotací by nebyla šance akci realizovat. „Zaúvěrujeme se sice, ale vzhledem k tomu, jak se nám výběrovým řízením podařilo snížit ty náklady, určitě nebudeme čerpat celý úvěr,“ dodal starosta.

Suchdol nad Odrou je momentálně rozkopaný na šesti místech, celkově se má kopat na osmi místech najednou. „Kanalizace je to nejhorší, co může obec potkat. Je to drahé, je s tím hodně handrkování, vyřizování, mnoho práce, mnoho bláta, a když se to postaví, tak nic není vidět, protože je to pod zemí. A nakonec ještě budete přemlouvat lidi, ať se připojí. Ale myslím si, že třeba tomu, kdo má doma žumpu, se to určitě vyplatí,“ uzavřel starosta Suchdolu nad Odrou.