V pátek budou místnosti přístupné do 22 hodin, v sobotu pak od 8 do 14 hodin. Na rozdíl od parlamentních nebo senátních voleb ale budeme znát výsledky až v neděli po 23. hodině, kdy se zavřou poslední volební místnosti v Itálii.

Jak se volí?

Lidé volí ve svém volebním okrsku, jehož číslo najdou na modré obálce s volebními lístky, kterou dostali do poštovní schránky. Pokud ji někdo nedostal, může si o ni zažádat přímo ve volební místnosti. Tam dostane i světlou obálku, do níž vloží jeden lístek, na němž může zakroužkovat maximálně dva kandidáty, které tím upřednostní před ostatními. V místnosti se prokáže platným občanským průkazem, nebo cestovním pasem.

Jak to dopadlo před pěti lety?

Před pěti lety v Moravskoslezském kraji v eurovolbách zvítězilo hnutí ANO se ziskem 26,6 procent. ODS dostala 12,47 procent a těsně za ní, se ziskem 11,14 procent, skončilo SPD. Piráti měli 10,73 procent a KSČM 9,73 procent.

Přes pětiprocentní hranici se dostaly ještě strany jako KDU-ČSL s 8,59 procenty a koalice STAN + TOP09 s 5,79 procenty. Volební účast činila v Moravskoslezským kraji 23,76 procent – celostátně pak 28,7 procent.

Pátek do 22 hodin, v sobotu do 14 hodin

Volby v Evropě zahájily již včera Nizozemci, kteří jako jediní volí ve čtvrtek. Dnes spolu s námi budou volit také Irové. Ti ale mají na volby pouze jeden den jako většina členských států. Na Slovensku volí v taktéž jeden den a to v sobotu. Dva dny jako u nás se volí pouze v Itálii, kde volby potrvají od soboty do neděle. Teprve v neděli po uzavření volební místnosti v Itálii ve 23 hodin tak budou známy výsledky za celou Evropskou Unii.