Trend většího počtu narozených dětí v poslední době se dotknul i Kopané a blízkého okolí. Proto se obyvatelé Kopané blízkých Trojanovic snaží o obnovy tohoto zařízení. Tvrdí, že nutná investice do obnovy, pokud by školka měla fungovat třeba jen deset let, se vyplatí. „Od hygieny máme povoleno čtyřicet míst, ale chtěli bychom osmnáct a osmnáct v těch dvou odděleních, které tam jsou,“ uvedla jedna z iniciátorek znovuotevření kopanské školky Lenka Marťiňáková a ukázala studii, kterou Kopanští sami vypracovali.

„Toto je náš návrh, který jsme nyní vytvořili za město, protože to proto zatím nic neudělalo. Všechno jsme si museli zakreslit, neboť plány školky jsme od města nedostali,“ poznamenala Martiňáková a vysvětlila, že plány školky potřebovali, aby mohli spočítat, například kolik budou stát nátěry oken, vnitřní a venkovní nátěry, úprava kuchyně a podobně.

Ze studie je patrné, že se její autoři dostali například na 315 tisíc korun na provozní náklady na energie bez mezd nebo na 370 tisíc na vybavení kuchyně. Kompletní náklady se stavebními úpravami a energií by měly vyjít na zhruba 1,890 tisíc. V nákladech je zahrnuto i zateplení obou tříd, které by přineslo úsporu nákladů na vytápění.

Kopanská školka byla kdysi hodně oblíbená i obyvateli žijícími v centru Frenštátu pod Radhoštěm. „Byla tam krásná zahrada, sauna i proto do kopanské školky lidé vozili děti z širokého okolí, připomněla Martiňáková. V roce 2002 ji ale město nechalo školku zavřít a momentálně je v budově depozitář Muzea Novojičínska. Iniciátoři znovuotevření jsou přesvědčení, že by dvě oddělení naplnili i s dětmi z Trojanovic, které leží hned vedle.

Problém znovuotevření školky se objevil již na zasedání frenštátských zastupitelů loni v prosinci. Vedení města ale již na tomto zasedání upozornilo, že rozhodující je finanční částka a město musí udělat analýzy, zda by vůbec mělo na provoz a další náklady týkající se kopanské školky peníze.