„Je málo měst nebo vesnic v naší republice, které mají své protějšky daleko za mořem, na druhé straně Atlantického oceánu – Americe.“ Přesně tak zní úvodník přílohy občasníku Frenštátský patriot, který vyšel letos v září. Úplně stejný úvodník napsal také Drahomír Strnadel, dnešní předseda Matice Radhošťské, v publikaci, kterou sepsal v roce 1992 s několika dalšími autory pod názvem Tam za mořem je Amerika. Přesně takový název má i zmíněná příloha Frenštátského patriota. Její úvodník je poskládán prakticky slovo od slova ze tří výňatků ze zmíněné publikace.

Materiál nechal v občasníku publikovat Karel Míček, jenž také k tomuto uvedl, že je převzat z publikace Tam za mořem je Amerika. Zatímco David Mořkovský, který občasník edituje, se domnívá, že uvedením zdroje k ničemu nedošlo, další členové redakční rady – například Milan Bureš či zmíněný Míček – připouštějí, že došlo k porušení autorského zákona. Právě na něj totiž upozornil autor úvodních textů publikace, jenž také s pomocí dalších spoluautorů dával asi deset let dohromady seznam vystěhovalců z Frenštátu do Ameriky. „Tady je opsán doslova celý odstavec a není napsáno, že autorem jsem já. Když mi Jan Boháč doplnil do seznamu Kozlovice a další lidi mi doplnili další obce, tak jsem je v té publikaci uvedl. Vadí mi to. Budu muset podniknout nějaké kroky včetně právních,“ uvedl k věci Strnadel.

Přiznávají chybu

Mořkovský sdělil, že je divné, že se Strnadel neozval již v květnu, kdy Frenštátský patriot publikoval některé pasáže z publikace poprvé. „Já jsem o tom nevěděl. Mě lidi z Frenštátu upozornili až na toto číslo,“ argumentoval Strnadel.

Na poslední straně přílohy je předvolební leták ODS pro komunální volby ve Frenštátě pod Radhoštěm a na něm je mimo jiné také Milan Bureš, současný senátor za novojičínský volební obvod. Možná i to Strnadlovi vadí, byť o tom nehovořil

Podle právníka Tomáše Panáčka ve zmíněném případě došlo jednoznačně k porušení autorských práv. „Oni se autora nezeptali, nezískali k tomu takzvanou licenci. To, že tam uvedli, že text převzali z publikace Tam za mořem je Amerika, je sice hezké, ale neuvedli autora té publikace,“ vyjádřil se Panáček.

Že vše nebylo v pořádku, si uvědomuje i Bureš. „Když jsem to viděl, tak jsem to člověku, který to takto publikoval, vyčinil,“ tvrdí Bureš.
Samotný Míček přiznal, že udělal chybu. „Hovořil jsem o tom s právníkem, a ten mi řekl, že tam měla být jména všech autorů. Byla to moje chyba, ale nedošlo mi to. Hned v tomto čísle se omluvím a napravím to,“ slíbil Míček. Zároveň upozornil, že Frenštátský patriot chce čtenářům přinést hlavně zajímavosti z historie i současnosti Frenštátu a neklade si politické cíle. „Jenže teď do toho zřejmě zasáhla stále nervóznější atmosféra před volbami. Myslím si, že ty reakce jsou proto, že Bureš a Strnadel jsou protikandidáti v senátních volbách. Znovu opakuji, že to je moje chyba, kterou chci napravit. Rád bych ale ve vydávání seznamu pokračoval, protože u obyvatel Frenštátu to mělo velký ohlas,“ uzavřel Míček.