O možnosti úplně zrušit provoz výherních hracích automatů a videoterminálů se ve Fulneku intenzivně hovoří již zhruba rok. Město ale, stejně jako jiná města, čekalo na nový zákon o loteriích. Přitom už některé návrhy v minulosti byly docela zajímavé. Například loni v březnu navrhoval zastupitel Jan Mariánek, aby město stanovilo vzdálenost provozovny, kde jsou výherní hrací přístroje, na 850 metrů od každé školní budovy. „Tím bychom automaty prakticky dostali z města,“ vysvětloval tehdy Mariánek svůj návrh.

Fulnečtí zastupitelé později schválili vyhlášku o místním poplatku za provoz těchto přístrojů, samotné provozování ale nijak zásadně neomezili.

Až nyní. „Už jsme o tom hovořili v minulém roce, a myslím si, že dnes doba nazrála, neboť legislativa nám umožňuje, abychom výherní hrací automaty i videoterminály plošně zrušili,“ uvedla starostka Fulneku Jana Mocová a upřesnila, že v případě schválení nové vyhlášky, zakazující provoz některých sázkových her, loterií a jiných podobných her na území města, by měly výherní hrací automaty zmizet z heren nejpozději k 1. lednu 2013 a videoterminály k 1. lednu 2015.

„Na dnešní mimořádné zasedání jsme tuto problematiku zařadili proto, abychom zabránili dalšímu umísťování videoterminálů a hracích automatů do nebytových prostor,“ dodala na zasedání v pondělí 13. února starostka s tím, že snad se jim podaří ochránit náměstí od dalších přístrojů. Na fulneckém náměstí totiž končí provoz hotel Jelen, který má nového nájemce, a starostka i další zastupitelé mají obavy, aby se tento nevydal podobnou cestou, jakou se vydali jiní provozovatelé různých restauračních zařízení ve Fulneku, tedy cestou zřízení herny.

Zastupitel Jaroslav Štekbauer jen vyslovil přání, aby nový nájemce nezačal v objektu provozovat zařízení, na něž by se zákaz nevztahoval. (Pozn. redakce: Redakce úmyslně neuvádí, jaké). „Je to památková zóna a bylo by to smutné. I když vím, že za toto by město nemohlo,“ nastínil Štekbauer.

Starostka Mocová sdělila, že s majitelem objektu v této věci jednala. „Prosila jsem jej, aby to prodal někomu, kdo by provozoval hotel a ubytování. Určitě to tak vnímáte všichni, že na náměstí by měl zůstat hotel s ubytováním. Ale bohužel není v silách města, aby to ovlivnilo.

A přestože z toho má město půl milionu korun, tak ty škody jsou větší,“ dodala Mocová. K problematice výherních hracích přístrojů si ještě přisadil zastupitel František Schindler, který se podivoval nad tím, že na lidi, co pracují nebo podnikají, chodí kontroly a na ty, kterým se nechce pracovat a tráví čas v hernách, na ty kontroly nechodí. „Nerozumím tomu, proč to tak je,“ řekl Schindler.

Potom už zastupitelé schválili zmíněnou vyhlášku o plošném zákazu provozování výherních hracích přístrojů, když předtím zrušili vyhlášku o poplatku za výherní hrací automaty.

Fulnek je na Novojičínsku třetím městem, které vydalo zákaz provozování herních přístrojů. Předtím tak učinili zastupitelé v Bílovci a nedávno ve Frenštátě pod Radhoštěm.