Málokdo z obyvatel Kopřivnice si nepovšiml, že v místních kopcích roste od jara nová rozhledna. Dřevěná vyhlídka o výšce necelých třináct metrů byla slavnostně otevřena ve středu 15. srpna.

Přestože mnoho nedočkavců si pohled na město z ptačí perspektivy vychutnalo již o nějaký ten pátek dříve, slavnostního přestřižení pásky a oficiálního otevření vyhlídky se zúčastnily na dvě stovky lidí. Nová stavba nahradila původní Bezručovu vyhlídku, jež byla postavena v roce 1981 turistickým oddílem mládeže na místě původní dřevěné vyhlídky ze sedmdesátých let. Na železobetonovém objektu se podepsal zub času a již léta nesplňoval rozhledová ani bezpečnostní kritéria. „Šlo o velmi zajímavý, avšak také značně zanedbaný, turistický cíl. Proto město odkoupilo dotčené pozemky a začalo hledat řešení situace, se záměrem zvýšit bezpečnost návštěvníků," vysvětlil Jaroslav Jiřík z odboru životního prostředí.

V loňském roce se radnici podařilo získat dotaci z Programu rozvoje venkova, díky níž vyrostla na místě staré vyhlídky téměř třináctimetrová dřevěná věž, která se, na rozdíl od původního objektu, stala přirozenou součástí krajiny.

Stavělo se i pomocí lanovky

Stavební práce na kopřivnických Brdech trvaly pouhé dva měsíce a byla při nich vystavěna dokonce i provizorní lanovka. „Aby bylo možné odstranit zbytky staré vyhlídky a dostat na kopec potřebný stavební materiál, musela být vybudována lanovka. Celá rozhledna byla nejprve postavena na zkoušku, a až když už bylo jasné, že do sebe všechny díly řádně zapadají, byla po částech dopravena na kopec," popsal průběh stavby nové vyhlídky Jiří Juřena z odboru rozvoje města s tím, že přestože se během stavebních prací objevily mírné problémy s podložím, bylo dílo předáno a zkolaudováno včas.

Slavnostní otevření nové dominanty Kopřivnice se uskutečnilo ve středu 15. srpna. A přestože mnozí si pohled ze třinácti metrů vychutnali již před oficiálním otevřením, na slavnostní přestřižení pásky dorazily dvě stovky malých i velkých obyvatel. Všichni si vyhlídku pochvalovali. „Je krásná, a i když ten krpál na kterém stojí je, stojí za to, výhled je krásný. Je skvělé, že máme už třetí možnost podívat se na Kopřivnici z výšky," zhodnotil věž jeden z návštěvníků.