Vyšlapat si několik schodů vedoucí ke svému bytu budou muset v příštích měsících obyvatelé panelových domů v Kopřivnici. Oblastní stavební bytové družstvo (OSBD) totiž hodlá do výtahů investovat a všech 117 výtahů postupně vyměnit. Podle předsedy OSBD Jiřího Rýdela je letos v plánu výměna výtahů v sedmnácti dosud nerevitalizovaných domech, dalších jedenáct kousků se pak dočká výměny v rámci kompletní revitalizace, která letos v Kopřivnici probíhá.

Sumy za rekonstrukci výtahů se pohybují od 1 do 1,7 milionu korun. „Záleží na velikosti domu i výtahu a jeho typu,“ vysvětlil předseda Rýdel. Takovou částku pak musí mít dům ve svém fondu oprav, protože úvěry na ně družstvo vyřizovat nebude. Výměna výtahů se prostě musí realizovat bez úvěru, například za pomoci splátkového kalendáře s dodavatelem.

Po rekonstrukci čekají obyvatelé domů tišší a prostornější výtahy, které budou mít o jednu osobu větší kapacitu. Provoz pak prý bude více méně automatický. Než se však lidé nového prostředku na dopravu do vyšších pater budovy dočkají, budou muset pět až šest týdnů se skřípěním zubů přetrpět probíhající výměnu a procvičovat nohy při šlapání do schodů. „Pokud nebude žádný problém v šachtě, potrvá výměna zhruba těch pět týdnů. Pravda, bude v domě trošku omezený pohyb a bude se trošku prášit, ale myslím, že se to dá vydržet. Navíc je pohyb zdravý,“ podokl Rýdel. „Když se dělal výtah poprvé, tak v domě nikdo nebydlel. Musíme si uvědomit, že se teď dělá rekonstrukce za plného provozu,“ dodal předseda.

Po výměně starého výtahu, by se další podobné rekonstrukce měli obyvatelé dočkat zhruba v roce 2040. „Předpokládám, že když ty nynější výtahy vydržely třicet, pětatřicet let, tak ty nové vydrží taky tak,“ nastínil Rýdel a zdůraznil, že samozřejmě záleží především na uživateli. „V některých domech může výtah vydržet třeba i čtyřicet let. Avšak když jsou v domě vandalové a nepřizpůsobiví občané, tak výtah odejde i po patnácti letech,“ objasnil životnost výtahů Rýdel. „Výtahy máme dělány v systému anti-vandal, což sice znamená, že se běžně nedá poškodit, ale víme, jak to u nás chodí a jaká je dnešní mládež,“ dodal na závěr.