Nejvyšší sumu, 80 tisíc korun, musí zaplatit Pekařství Illík zBílovce-Lhotky. Jen o 10 tisíc menší sankci vyměřila inspekce obecnímu úřadu vKuníně a 50 tisíc korun zaplatí společnost Městské inženýrské sítě Studénka (MISS). Ta ale musí zaplatit ještě dalších 10 tisíc. „Zřejmě se jedná ještě o špatné vypouštění vloňském roce, protože letos jsme instalovali zcela novou čističku,“ vysvětlil výrobní ředitel pekárny Jaroslav Prusák a doplnil, že o pokutě toho moc neví.

Kunínu vyměřila inspekce pokutu již poněkolikáté. A vždy za stejný přestupek „Vypouštění limitů odpadních vod. To je pořád dokola,“ posteskla si starostka Dagmar Novosadová stím, že pro obec je i 70 tisíc „dírou vrozpočtu“. „Když si vezmete, že čističky nefungují jak mají nebo jak to ukládá zákon… Za ty peníze by se daly pořídit vobci jiné věci,“ doplnila starostka.

Studénecká MISS dostala pokuty za nedovolené vypouštění odpadních vod. „Naše čistička ve Studénce je staršího data, a tak nečistí některé prvky, které ukládá poslední zákon,“ vysvětlil předseda představenstva MISS Roman Mendrygal. Podle něj se situace zlepší ve chvíli, kdy firma společně směstem postaví novou čističku. „Inspekci jsme na to upozorňovali stím, že vsoučasné chvíli se chystá projekt. Věřím, že do dvou let bude situace jiná a my budeme schopni plnit limity dané zákonem,“ podotkl Mendrygal.

Dvacetitisícovou částku zaplatí Podnik živočišné výroby Nový Jičín a město Štramberk, poloviční pokutu pak firma REC Mankovice, obec Bordovice a Zemědělské zásobování a nákup Nový Jičín.