České ekonomice se daří, což se velice kladně promítá do situace na trhu práce. Stačí se jen poohlédnout o dvanáct měsíců zpět, kdy na Novojičínsku bylo bez práce sedm a půl tisíce lidí. Za pouhý jeden rok je to dnes a téměř dva tisíce méně.

Navíc významní zaměstnavatelé v regionu budují nové závody a vývojová střediska, do kterých budou potřebovat vysoce kvalifikované pracovníky. Aktuální míra nezaměstnanosti je v okrese 5,3 procenta a v evidenci úřadu práce bylo na konci srpna přesně 5 765 osob. Tento výsledek je ze všech okresů v Moravskoslezském kraji nejlepší, a Novojičínsko se neztrácí ani v celorepublikových statistikách.

Konkrétně v počtu uchazečů o jedno pracovní místo. Výsledek 2,3 nezaměstnaného na jednu pozici, těch je, mimochodem, na území Novojičínska k dispozici téměř dva a půl tisíce, je desátý nejlepší ze sedmasedmdesáti sledovaných regionů v zemi.

Vývojové centrum

V srpnu se poprvé rozjela výroba v průmyslové zóně v Novém Jičíně. Společnost Halla Visteon Climate Control Corp. (HVCC) zde rozšířila svou výrobní kapacitu. Nová hala vyrostla v uplynulých měsících na ploše pěti a půl tisíce metrů čtverečních a vyrábí se zde Fluid transport komponenty, umožňující přenos kapalin uvnitř klimatizačního systému ve vozidle. „V současné době se na výrobě komponentů pro klimatizační vedení podílí přes 250 pracovníků. Nová hala nabízí uplatnění především dělnickým profesím," informovala Deník mluvčí společnosti Veronika Prudilová.

Zatím se tak nenaplnily radnicí avizované předpoklady, že by v tomto závodě mělo pracovat až 600 lidí. Společnost ani nepotřebovala kvůli nové lince přijímat výrazně mnoho lidí, neboť meziročně počet zaměstnanců HVCC vzrostl o devadesát a v následujícím období se dramaticky navyšovat ani nebude.

„Společnost momentálně o náboru neuvažuje," potvrdila Prudilová. Potěšující zprávou pro Nový Jičín a okolí bezesporu je, že se do rozšiřování pouští další významný zdejší zaměstnavatel, společnost Varroc Lighting Systems.

„Ředitel Varroku deklaroval další rozšiřování, a to výzkumu a vývoje, což je pro nás skvělé, a můžu říct, že padesát pracovníků inženýrů je jistých," řekl na nedávném zastupitelstvu starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák s tím, že v roce 2017 by zde snad mělo najít uplatnění až 200 inženýrských profesí.

„Pracujeme i na dalších vizích směrem k průmyslové zóně, které se budou týkat rozpočtu roku 2016," podotkl starosta Nového Jičína.