„V době, kdy jsem nikam necestovala, jsem zjistila, že mám ke kůži přisáté klíště. Muselo se to tedy stát v Havířově, kde bydlím,“ vysvětluje sedmatřicetiletá Lucie Kácelová, kterou v té chvíli nenapadlo, že by právě její klíště mohlo být infikováno encefalitidou – virovou nákazou, která postihuje nervový systém člověka a může vést k nevratným obrnám.

Po čtyřech týdnech ji ale začala sužovat nepřetržitá bolest hlavy. „Trvalo to asi měsíc. Nenapadlo mě ale, že by mohlo jít o nějakou vážnější nemoc. Myslela jsem, že to mám z práce a horka. Bolest jsem proto řešila jen paralenem a ibalginem. Dokonce jsme odjeli s rodinou na dovolenou k moři,“ vypráví Kácelová. „Když jsme se vrátili, tak jsem dostala horečky, bolely mě svaly a klouby. Úplně jako při chřipce,“ popisuje dále průběh nemoci.

V tu chvíli jí to už ale nedalo a nechala si u lékaře vzít krev na testy. Výsledky ukázaly, že onemocněla klíšťovou encefalitidou. „Hospitalizovali mě proto na infekčním oddělení nemocnice v Ostravě-Porubě. Nemoc u mě naštěstí neměla moc těžký průběh, v nemocnici jsem zůstala jen deset dní na pozorování a na dva měsíce jsem si musela vzít nemocenskou,“ vysvětluje.

Jak uvedl vedoucí lékař očkovacího centra na poliklinice v Ostravě-Hrabůvce Rastislav Maďar, počet případů onemocnění klíšťovou encefalitidou rok od roku přibývá. „Může za to oteplování, díky kterému se nákaza posouvá i do oblastí s vyšší nadmořskou výškou. Navíc se čím dál více případů infekce objevuje mimo typickou letní sezonu. Lidé se mohou nakazit od začátku dubna až do konce listopadu,“ řekl Maďar.
Dalším důvodem, proč lékaři zaznamenávají stále více případů nákazy, je podle něj nízká proočkovanost. „V Moravskoslezském kraji je proti klíšťové encefalitidě očkováno pouze dvanáct procent lidí, což je nejnižší počet v celé republice. Je to přitom jediná spolehlivá ochrana proti této infekci. Většina lidí, se ale nechá naočkovat, až když těžce onemocní někdo z jejich rodiny,“ objasnil.

I Lucie Kácelové přestala klíšťovou encefalitidu podceňovat. „Nechala jsem naočkovat své děti i sebe a manžela. Navíc, když vyrazíme do přírody, tak používáme různé ochranné spreje,“ řekla žena, která se encefalitidou nakazila před třemi lety.

Loni bylo v České republice nakaženo touto nemocí 816 lidí, z toho 39 v Moravskoslezském kraji. Je to druhý nejvyšší počet případů za posledních pětadvacet let. Horší byl pouze rok 2006. Místa, kde se lidem infikované klíště nejčastěji přisálo ke kůži, jsou v kraji kolem měst Bruntál a Opava.

LUCIE RUSKOVÁ