Na případ ukázal výjezd policie ke krávě uvízlé v bahně ve výběhu. Ve směsi bahna a trusu byla zvířata až po břicho, dobytek neměl k dispozici suchý povrch.

V bahně ve výběhu našli veterináři uhynulé tele. Skot měl minimum žrádla. Policie vyšetřuje případ pro podezření z týrání zvířat.

Na farmu vyrazili inspektoři ve středu na základě oznámení Policie ČR, která v předchozích dnech řešila na místě krávu uvízlou v bahně ve výběhu.

Kontrola zjistila velmi tristní stav hospodářství, hlavně katastrofální podmínky chovu skotu.

„Ve stáji byly všude velké nánosy trusu a bahna, bez podestýlky, tudíž si zvířata nemohla lehnout na suchý povrch. Dále bylo při kontrole nalezeno ve výběhu uhynulé tele, které se nacházelo v bahně. Celý povrch výběhu pro skot byl totálně zdevastován, rozšlapán, takže jakýkoliv pohyb zvířat v tomto prostředí byl velmi namáhavý a komplikovaný. Zvířata se bořila místy až po břicho ve směsi bahna a výkalů. Většina zvířat byla unavená, ve stoje usínala, případně se opírala o stěny stáje, aby si nemusela lehnout,“ popisoval mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Zvířata zakrslá s vytrhanou srstí

Velká část zvířat byla ve špatném stavu, zakrslá, nahrbená, v oblastech krku, hýždí a břicha chyběla dobytku srst.

„Následkem nánosů bahna došlo k vytrhnutí srsti i s těmito nánosy a objevení rozsáhlých lysin,“ uvedl Vorlíček.

Chovatel měl podle inspektorů k dispozici pouze senáž na pár dní a žádné seno.

„K dispozici bylo na místě přibližně 100 kilogramů slámy, která se v kotcích pro skot nenacházela vůbec,“ upozornila Státní veterinární správa.

Na hospodářství bylo v době kontroly celkem 22 kusů turů, 26 ovcí a koz, 6 prasat a drůbež.

Kontroly se kromě veterinárních inspektorů účastnili zástupci policie a zástupci města Hranice.

Policie vyšetřuje případ pro podezření z týrání zvířat.