Ostatní si musejí počkat na začátek září a doufat, že některý ze zájemců svůj přechodný domov odřekne, což se podle vedoucích kolejí stává často.
„Momentálně jsme rozeslali ubytovací dekrety studentům, kteří o koleje požádali. To znamená, že jsme obsazeni. Zda to ale tak zůstane, uvidíme až v září, kdy se studenti skutečně nastěhují. Stává se, že mnozí pokoje odřeknou, protože si najdou privát nebo se dostanou také na jinou vysokou školu a jdou nakonec na ni, třeba do jiného města,“ sdělila vedoucí kolejí Ostravské univerzity v Ostravě Dana Mamicová.

Podobně mluví i tiskový mluvčí Vysoké školy podnikání v Ostravě-Michálkovicích Pavel Šmíd. Podle něj zatím místa na kolejích jsou. Do jaké míry jsou ale koleje obsazeny, se jen těžko odhaduje. „Každým dnem se tyto počty mění. Lidé volají a zamlouvají, poté odříkají. Záleží skutečně na tom, kdo se nastěhuje a kdo ne. Proto má určitě smysl hledat ještě volná místa na kolejích a průběžně se informovat,“ míní, i když připouští, že o nově zrekonstruované koleje Studentská rezidence Slezská sídlící v Moravské Ostravě, které se otevřou až 10. září, je velký zájem, proto by zájemci neměli otálet.
Studenty ale stále přijímá kolej Vítkovice. Z celkového počtu 446 lůžek jich stále nemá zhruba šedesát obsazených.

Zoufalá je oproti tomu situace ubytovacích zařízení Vysoké školy Báňské-Technické univerzity, které mají k dispozici téměř čtyři tisíce lůžek. Přesto na jejich uvolnění čeká přes čtyři sta žadatelů. „Stále nám chodí nové žádosti, které bohužel nemůžeme uspokojit. Do 31. srpna musejí ale všichni zájemci zaplatit. Pokud tak neučiní nebo se nenastěhují v daném termínu, budeme pokoje přednostně nabízet čekatelům,“ informovala Deník ředitelka ubytovacích zařízení VŠB Božena Jemelková.

LUCIE LETÁČKOVÁ