VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstavba dálnice si vyžádala i demolice

Novojičínsko – Poslední dva úseky dálnice D47, které budou tento týden slavnostně uvedené do provozu spojí dálničně třetí největší město v České republice - Ostravu. Téměř třicetikilometrový nový dálniční pás, který má mimo jiné ulehčit vytížené dopravě na silnici I/47, vede takřka celý přes Novojičínsko.

23.11.2009
SDÍLEJ:

Práce na dokončení dálnice finišují. Ve středu 25. listopadu by úseky mezi Bělotínem a Bílovcem měly být otevřeny.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Poslední úsek, který bude otevřen ve středu 25. listopadu, bude paradoxně napojen na vůbec první část otevřenou v rámci celého projektu dálnice D47 vedoucí z Lipníku nad Bečvou do Bělotína. Řidiči již nebudou muset při cestě na sever Moravy sjíždět na nebezpečnou silnici první třídy I/47. Od středy mohou pokračovat pohodlněji po nové autostrádě do Hladkých Životic, a dále do Bílovce. Co se týče úseky Bělotín – Hladké Životice, je dlouhý něco málo přes osmnáct kilometrů. „Součástí stavby jsou přeložky silnic, šestnáct dálničních mostů a šest ostatních mostů.

Nejvýznamnějšími mostními objekty jsou estakáda přes Luhu délky 655 metrů, estakáda délky 844 metrů, jež přechází údolí řeky Odry a železniční trať Suchdol nad Odrou a estakáda přes husí potok délky 839 metrů v Hladkých Životicích,“ informuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Motoristům bude k dispozici jedno odpočívadlo v katastru obce Vražné. V nedalekých Mankovicích vyrostlo Středisko správy a údržby dálnice (SSÚD), společné s dálničním oddělením Policie ČR. V Hladkých Životicích muselo výstavbě dálnice respektive nezbytného průchodu ustoupit devět rodinných domů, které musely být srovnány se zemí.

Více k dálnici se dočtete v úterním Novojičínském deníku.

Poslední chybějící část mozaiky s názvem Dálnice D47 doplní úsek z Hladkých Životic do Bílovce v délce 11,6 kilometrů. Jeho součástí bude i jedna mimoúrovňová křižovatka nedaleko Studénky-Butovic. „Křižovatka je situována na severní straně obce Butovice, trasa dálnice je od zástavby vzdálena asi čtyři sta metrů. Pro ochranu obyvatel obce před negativními účinky hluku z dopravy je na pravé straně dálnice protihluková stěna,“ stojí v dokumentu ŘSD. V rámci tohoto dálničního úseku museli stavbaři postavit osmnáct mostů, osm protihlukových stěn a více než šedesát přeložek inženýrských sítí. Dálnice navazuje na již v květnu 2008 otevřený úsek z Bílovce od Ostravy.

Řidiči musí hned od počátku počítat se zpoplatněním celého úseku dálnice D47, až na jednu vyjímku, a to části Hladké Životice – Bělotín. „Pravý pás dálnice bude v tomto úseku rozdělen na čtyři pruhy – dva v obou směrech. Rychlost zde bude snížena na osmdesát kilometrů v hodině. Plně dokončená by tato část dálnice měla být v srpnu příštího roku,“ sdělil nedávno Pavel Kremitovský z ŘSD. Výstavba poslední části dálnice z Bělotína do Bílovce přišla daňové poplatníky na šest a půl miliard korun.

Více k zpoplatnění dálnice se dočtete ZDE.

Autor: Adam Knesl

23.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení