V mnohých obcích na Novojičínsku doznívá loňská povodeň. Nejinak tomu je i v Suchdole nad Odrou, kde se při povodni vzedmul Suchdolský potok a poškodil most nedaleko památníku padlých. Pracovníci Správy silnic Moravskoslezského kraje (SSMSK) už tenkrát zjistili, že most není v pořádku. Nad mostem bylo proto postaveno provizorní přemostění, které mu mělo odlehčit.

Až do tohoto měsíce museli řidiči překonávat tento obrovský retardér. V současnosti je na místě provoz řízen pomocí semaforů a po provizorním mostě ani po tom starém není ani památky. „Most byl poškozen natolik, že by jeho oprava byla nerentabilní. Navíc výstavbou nového mostu dojde ke zlepšení průtočnosti oproti původní dvouklenbě,“ sdělil vedoucí novojičínského střediska SSMSK Zbyněk Kubala. Předpokládané zprovoznění je naplánováno na listopad letošního roku. „Dokončovací práce budou probíhat pravděpodobně o něco déle,“ uzavřel Kubala.

Zástupci Suchdolu nad Odrou by rádi, kdyby byl most postaven co nejdříve. Už více než roční dopravní omezení totiž místním obyvatelům a podnikatelům ztěžuje život. „Komplikací bylo pro nás už to, že příprava na opravy trvala hrozně dlouho. Další komplikací je doba výstavby. My se snažíme, aby se ta doba co nejvíce zkrátila,“ uvedl starosta Suchdolu nad Odrou Richard Ehler.

Pro podnikatele je stávající situace svízelná, neboť po objížďce, stejně jako po dřívějším provizorním mostu, nemohou vozidla od 7,5 tuny. „Dotklo se to firem, které působí v okolí. Řeší to ale tak, že po dobu výstavby mají sjednána menší vozidla,“ dodal Ehler. Po ukončení prací bude provizorní most odstraněn a na jeho místě bude znovu lávka pro pěší.

Podle informací SSMSK byly v letošním roce zahájeny práce také na mostě před obcí Palačov. V tomto roce se budou dále realizovat opravy na dvou mostech mezi Dubem a Starojickou Lhotou, mostě v Životicích u Nového Jičína a mezi obcemi Mořkov a Veřovice. V příštím roce je naplánována oprava mostu v Loučce a Na Bochetě.