Thajské masáže navazují na zkušenosti více než dva a půl tisíce let staré. Tyto tradiční masáže mají mnoho variant -mohoubýt například olejové či reflexní. Jedno však mají společné - zcela se liší od evropských masáží.

Jeden z rozdílů lze vidět už na první pohled. Při klasické masáži se tělo masíruje nahé, zatímco u thajské zůstává člověk, pokud je prováděna tradičně, oblečen.

V českých masážních salonech však není výjimkou, že se i thajská masáž provádí pouze ve spodním prádle.

Thajská versus klasická masáž

Tradiční thajská masáž se totiž původně praktikovala v buddhistických chrámech, a proto musel být masírovaný zcela zahalen.

„Rozdíl mezi klasickou a thajskou masáží tkví zejména v tom, že při klasické masáži je tělo jakoby hněteno a souvisle kousek po kousku promačkáváno.

Thajská masáž nemoc vytlačí. Technika thajské masáže spočívá v protlačování bodů a prohýbání, tedy nikoliv hnětení,“ říká specialistka na thajské masáže Miroslava Karafiátová. Je jednou z mála českých odbornic, které získaly po absolvování masážního kurzu titul diplomovaná terapeutka.

Thajské masáže se opírají o teorii energetických drah, takzvaných meridiánů, jimiž lidská energie v těle probíhá. Tato teorie má oporu v tradiční čínské medicíně.

Právě tlak, a to tlak na energetická centra - čakry - je léčivý. „Masér postupně protlačuje celé pacientovo tělo svými palci, patou, koleny, předloktím nebo dlaní. Každý bod pomáhá k uvolnění jiné části svalu,“ dodává k thajským masážím Miroslava Karafiátová.

Pokud má člověk nějaké vážnější, například chronické nebo i akutní onemocnění, může ho masáž i trochu bolet.

Nová energie

Thajská masáž je náročnou fyzickou zátěží jak pro maséra, tak pro klienta. Ato z toho důvodu, že ji masér provádí opravdu intenzivně a hlavně déle než klasickou masáž.

Podle diplomované thajské masérky z Bangkoku Natdikan by si člověk měl na správnou thajskou masáž vyhradit dvě až tři hodiny.

„Minimální čas masáže je hodina. Já ji ale většinou provádím tak dvě a půl hodiny.

Záleží na tom, jakou konkrétní masáž si zákazník objedná,“ dodává.

V České republice jsou maséři více zvyklí používat masážní emulze nebo krémy. Naopak západní maséři více používají masážní oleje. Emulze a krémy mají o něco horší skluz, umožňují kratší dobu masáže, při stejně dlouhé masáži se jich spotřebuje více, mají však podstatně nižší cenu než oleje.

Thajskou masáž lze rozdělit do několika podskupin. Poměrně známá je reflexivní masáž chodidel. Ta působí na tlakové body na chodidlech amá relaxační, a podle slov Natdikan, i preventivně léčebný účinek.

Méně zpopularizovaná je masáž rukou, kdy se postupně vytahují jednotlivé prsty z kloubů. „Masáž dlaní, prstů a předloktí slouží k uvolnění a k dodání energie do celého těla,“ říká Natdikan.

Skutečně stimulační účinek má však masáž obličeje. Masérka jemně masíruje obličej, hlavu i uši. „Tahle masáž ve vás jakoby probudí novou energii,“ doplňuje Miroslava Karafiátová.

Začíná se zezdola

Nejoblíbenější, i když nejdražší masáží je podle Natdikan masáž prováděná čtyř ručně, kdy na vás pracují dva maséři současně.

Pokud zvolíte tradiční celkovou masáž, absolvujete postupně všechny typy masáží. Začínat by se mělo chodidly, protože v nich je velké množství reflexních plošek, které po pro masírování pomohou uvolnit problematická místa.

Dále se pokračuje v poloze na zádech,nohama přes břicho a ruce. Jak masáž pokračuje, otočí se klient postupně na bok a na břicho.

Za celkovou 60minutovou masáž zaplatíte v České republice od 900 Kč. Masáž prováděná čtyř ručně stojí kolem 2000 Kč. Samotná masáž rukou nebo chodidel vás vyjde na necelých 500 Kč.

Thajská masáž uvolní svalstvo a zvýší flexibilitu a odolnost těla. Zvyšuje pohyblivost těla, cirkulaci krve a lymfy, odstraňuje bolest a ztuhlost kloubů, posiluje nervový systém a odstraňuje energetické blokády v těle.

Při závažnějších problémech, chronických onemocněních nebo únavě ji thajské masérky doporučují provádět opakovaně.