Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Významné události minulého roku

Novojičínsko - Přehled nejdůležitějších událostí roku 2012.

6.1.2013
SDÍLEJ:

Návštěva Václava Klause v Odrách, Bílovci a v Albrechtičkách byla vskutku historická událost. Historicky se totiž jednalo vůbec o první návštěvu prezidenta naší republiky ve zmíněných městech.Foto: Deník/Ivan Pavelek

LEDEN

- Hájovská školka zůstala v pronájmu dosavadního provozovatele. Po týdnech pestrého vývoje jako na horské dráze tak k žádným změnám v této příborské místní části nedošlo a radnice objekt neprodala.

- Při stavbě nové kanalizace v Suchdole nad Odrou došlo k až zarážejícím objevům. Pracovníci našli při výkopech nevybuchlou munici, ostatky německého vojáka, staré nefunkční vedení, domovní odpad a další méně či více zajímavé věci. Výstavba kanalizace a čističky odpadních vod pokračovala po celý loňský rok.

- Pro Kopřivnici byl loňský rok nabitý rekonstrukcemi, úpravami a změnami. Mimoto, že byly dokončeny čtyři velké a již započaté projekty, město spustilo také několik dalších, zásadních akcí. K těm patřily rekonstrukce hlavního tahu městem, rekonstrukce vestibulu radnice, rozšíření nebo oprava tamního azylového domu.

- Město Frenštát pod Radhoštěm se může chlubit novým Střediskem uměleckého celoživotního vzdělávání. Za několik měsíců intenzivních stavebních prací se v něj proměnila místní stará základní umělecká škola. Ta je od ledna loňského roku bezbariérová.

- Po více než hodinové diskuzi schválili zastupitelé obce povolení průjezdu Valašské rally 2012 přes katastr obce. Pro bylo devět z patnácti zastupitelů. Po zasedání zástupci obce dojednali s pořadatelem podmínky, za jakých se akce uskuteční.

- Legendární skokan na lyžích, držitel olympijské zlaté a stříbrné medaile z Grenoblu 1968, Jiří Raška zemřel v pátek 20. ledna dopoledne v novojičínské nemocnici.

ÚNOR

" První kroky novojičínské radnice, které podnikla na popud tolik diskutovaného auditu, bylo rozhodnutí zrušit od poloviny roku bytový podnik města." Po šesti letech zaregistrovali pracovníci Horské služby v Beskydech lavinu, která zavalila mladého snowboardistu nedaleko Pusteven. Ten si naštěstí stačil přivolat pomoc a záchranáři ho včas bez zranění ze sněhové masy vyhrabali.

" Další ztráta postihla projekt Návrat orla skalního do České republiky. Poté, co byla nalezena těla orlů Gabči, Mika, Evžena a Oravy, zjistili ornitologové další úhyn tohoto orla, tentokrát samce Urbana. Ten byl zastřelen v Polsku a v jeho těle bylo nalezeno osm broků z lovecké zbraně.

" Loňský rok mohl být pro nedigitalizovaná kina na Novojičínsku rokem konečným. Ústup distribuce filmů na klasické 35mm pásce mohl znamenat zánik některých biografů, zejména těch v malých městech. Kina se této situaci zuby nehty bránila, a jak se zdá, našla si cestu. Díky přizpůsobení se zůstal, i když omezeně, zachován biograf ve Štramberku, Odrách i ve Fulneku.

" V Bílovci, ve Frenštátě pod Radhoštěm a později i ve Fulneku zastupitelé odsouhlasili úplný zákaz provozování výherních automatů a terminálů.

BŘEZEN

- Ani jeden bod neprojednali novojičínští zastupitelé na březnovém mimořádném zastupitelstvu. To svolal na žádost opozičních zastupitelů starosta, ale vládnoucí koalice je ke slovu nepustila. Tématem měl být právě již zmiňovaný audit.

- Na plánovaných 345 dnů se přestěhoval i obyvatelé a zaměstnanci Domova Hortenzie ve Frenštátě pod Radhoštěm na internát tamní průmyslové školy. Důvodem byla kompletní rekonstrukce domova za zhruba 50 milionů korun.

- V březnu začalo ve Štramberku velké rokování o dlouhodobém problému města, a to parkování. Radnice předložila obyvatelům návrh nového placeného systému. Ten podle očekávání vzbudil mnoho a mnoho emocí. Nakonec však vešel v letních měsících v platnost.

- Cyklisté a in-line bruslaři se radují. V Kopřivnici vznikla během roku další stezka určená právě těmto dvěma na běžných komunikacích znevýhodněným skupinám. Tentokrát trasa určená pro bezpečnou jízdu milovníků jízdy na kole či bruslích propojila místní části města, tedy Lubinu a Vlčovice.

DUBEN

" Věhlasný český sochař Olbram Zoubek uvedl vernisáž výstavy svých soch v kostele svatého Josefa ve Fulneku. Tam kdysi vytvořil své vůbec první sochařské dílo.

" Středa 25. dubna 2012 bude v kronikách Oder a Bílovce zapsána jako vskutku historický den. Poprvé v dějinách navštívila tato města hlava státu. Václav Klaus přijel i se svou manželkou. Na cestě zpět do Prahy se o dva dny později zastavil ještě v Albrechtičkách.

" Bývalé kulturní středisko J-klub musela novojičínská radnice vrátit zpět státu, neboť nerealizovalo jeho rekonstrukci, aby objekt dále sloužil občanům. O pár měsíců ho Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nabídl ke koupi za miliony korun.

" Po velkém úspěchu nultého ročníku projektu vymoly.cz novojičínského podnikatele Petra Čaníka v roce 2011 byl vyhlášen v dubnu další ročník. Nutno dodat, že stav silnic se v loňském roce v okrese zlepšil, a to především těch nejvíce poničených, jako byl například úsek mezi Novým Jičínem a Kopřivnicí.

" V Odrách začal vznikat vůbec první kruhový objezd na území města. Cílem výstavby nové křižovatky bylo zvýšení bezpečnosti a zklidnění silničního provozu na konci Oder. „Kruháč" vyrostl na křižovatce silnic I/47 a II/441, tedy silnic vedoucích z Oder na Bělotín a do Mankovic.

" Obyvatelé Kopřivnice se konečně dočkali. V dubnu byla zahájena dlouho očekávaná a na několik etap rozdělená rekonstrukce hlavního tahu městem, tedy ulic Štramberské a Štefánikovy. Pro tamní obyvatele to znamenalo konec neoblíbených kočičích hlav i několik měsíců objížděk a uzavírek, protože byl částečně uzavřen vjezd do centra města, respektive k tamnímu městskému úřadu.

" V indických médiích se v dubnu přetřásala údajná korupce při nákupech vozů značky Tatra pro indickou armádu. Kopřivnická automobilka se jakémukoliv spojení s touto kauzou bránila s tím, že nařčené společnost BEML, která sestavila a prodala vozy indické armádě, automobilka dodala pouze některé z komponentů, které odpovídají zhruba jen 30 až 35 procentům konečného vozidla.

KVĚTEN

- Po třiaosmdesáti letech se poprvé od země odlepil unikátní letoun konstruktéra Viléma Žurovce. Jednalo se o virtuální rekonstrukci, kterou mohli lidé zhlédnout u příležitosti Národního zahájení Festivalu muzejních nocí, který se odehrál na novojičínském Žerotínském zámku.

- Odvolání OKD proti rozhodnutí Stavebního úřadu ve Frenštátě pod Radhoštěm zamítl Krajský úřad Moravskoslezského kraje. Stavební úřad tak mohl pokračovat v řízení o odstranění více než padesáti nepovolených staveb v areálu Dolu Frenštát. Mezi nimi jsou i těžní věže.

- Nebývalého úspěchu dosáhl ve světovém finále soutěže Intel ISEF v americkém Pittsburghu Tomáš Mariančík z Kopřivnice. Bývalý student frenštátské průmyslovky získal jednu z hlavních cen za čtvrté místo, které obsadil s čipem, jenž zrychluje výpočty. Soutěže se zúčastnilo více než 1500 středoškoláků z více než sedmdesáti zemí světa.

- Dvanáct aktivistů organizace Greenpeace obsadilo obě věže Dolu Frenštát. Jejich cílem bylo upozornit na hrozbu těžby uhlí v Beskydech a s tím související globální oteplování. Tato akce trvala pouze jeden den, poté se všichni členové vypravili na pevnou zem.

- Centrum Kopřivnice v květnu připomínalo měsíční krajinu. Pocity nemají na svědomí všudypřítomné stavební práce, ale absence osmi desítek vzrostlých stromů, které léta lemovaly hlavní tah městem. K zemi se jich odporoučelo přes osm desítek. Na svědomí to měla rekonstrukce hlavního tahu městem.

- Kopřivnice se v květnu těšila, že přivítá Karla Gotta, autora obrazů, které se Technické muzeum Tatra Kopřivnice rozhodlo vystavit mezi svými veterány. Bohužel, nemoc zabránila nejznámějšímu českému slavíkovi osobně představit veřejnosti své obrazy. Vernisáž však i přes neúčast autora navštívily stovky lidí. Karel Gott muzeum navštívil při dernisáži svých obrazů v červnu.

ČERVEN

" Chvályhodným unikátem se mohl pochlubit Nový Jičín, respektive jeho obyvatelé. Červený kříž totiž neevidoval ani jediného občana, který by si nechal platit za dárcovství krve. Finančního ocenění se však loni poprvé dočkali od města.

" V Příboře odstartovala rozsáhlá rekonstrukce křižovatky u letadla. Mnohamilionová investice přinesla větší bezpečnost chodcům i řidičům, navíc vznikla i nová parkoviště.

" Odřivousovy slavnosti nahradily v Bílovci klasický den města. Poprvé s novým názvem, poprvé zpoplatněný a poprvé s atraktivní soutěží čtyř družstev z různých měst. Tak vypadal loňský den města na Slezském náměstí v Bílovci.

" Komunikace mezi Novým Jičínem a Kopřivnicí, která každoročně aspirovala na vítěze ankety vymoly.cz či tankodrom roku, patří minulosti. Na konci června na ní začaly tolik očekávané opravy. Na několik měsíců se tak obyvatelé obcí, kterými komunikace prochází, i motoristé museli smířit se všudypřítomnými dělníky, stavaři, těžkými stoji i semafory a omezeními.

" Ke změně ve vedení obce Bordovice došlo na zasedání tamního zastupitelstva. Dosavadní starostku Bohumilu Trčkovou nahradil Ladislav Matúš, místostarostkou se stala Libuše Sosenková. Bohumila Trčková se stala předsedkyní finančního výboru.

ČERVENEC

- Stejně jako v celé zemi, také v novojičínských městech zkolaboval nový registr vozidel, což neslo mnoho lidí nelibě. Čekací doba se na městských úřadech měřila na hodiny, ani po přistoupení ke přepážce mnozí klienti neměli jistotu kladného vyřízení.

- Převod zimního stadionu pod město odsouhlasili zastupitelé Frenštátu pod Radhoštěm. Slibují si od něj lepší využití investic do tohoto objektu.

- Vědce světového významu si připomněli v pátek 20. července ve Vražném-Hynčicích. Před 190 lety se tam v domě s číslem popisným 69 narodil Johann Gregor Mendel. Na oslavy se dostavil mimo jiné i rektor Mendelovy univerzity v Brně Jaroslav Hlušek, který předal Vladimíru Nippertovi pro obec Vražné pa mětní medaili univerzity s portrétem Johanna Gregora Mendela.

- Barokní schodiště ve Fulneku se začalo sesouvat. Jako jediná stavba zůstala stát na jihovýchodní straně náměstí, dokonce přečkala obě světové války a nyní měla namále. V důsledku špatného odvodnění schodiště došlo k posuvu jednotlivých stupňů a narušení statiky obvodových zdí i samotného portálu, na němž se postupně objevovaly trhliny. Náročná rekonstrukce skončila v závěru loňského roku.

- Přestože červenec byl v první polovině ve znamení veder k padnutí, libotínské koupaliště zelo prázdnotou. Za omezení provozu nemohl žádný vrtoch provozovatel, nebo města, ale prasklé potrubí pod bazénem a unikající voda. Přestože problémy plovárny byly nemalé, městu se společně s firmou, která před lety koupaliště opravovala, nakonec podařilo najít řešení a sezonu alespoň zčásti zachránit.

- Všichni milovníci sakrálních památek se v červenci loňského roku konečně dočkali. Po letech se mohli podívat do interiéru kostela svaté Kateřiny ve Štramberku. Pro veřejnost se tato zrenovovaná památka poprvé otevřela v neděli 1. července. Od té chvíle je svatostánek přístupný pro veřejnost v určených dnech a hodinách.

SRPEN

" Ministerstvo dopravy přineslo informaci, že hodlá zvýšit na silnicích první třídy maximální rychlost na 110 kilometrů v hodině. Mezi vytipovanými úseky se má objevit i ten mezi Novým Jičínem a Příborem, dříve zvaný silnice smrti.

" Povodí Odry zahájilo jednu z finančně nejnáročnějších akcí v roce 2012. Rozsáhlá protipovodňová opatření na říčce Sedlnici si vyžádala náklady, které se pohybovaly okolo 40 milionů korun. Cílem veškerých aktivit bylo zabránit škodám na majetku a především na zdraví a životech obyvatel, kteří žijí v blízkosti vodního toku. Loňská rozsáhlá opatření navázala na dříve vykonané úpravy, a měla by tak zajistit komplexní ochranu obce před povodněmi.

" Ministerstvo průmyslu a obchodu vyřadilo z návrhu státní surovinové politiky průzkumnou ražbu na Dole Frenštát.

" Pohled na Kopřivnici z výšky třináct metrů? Od srpna loňského roku žádný problém díky nové vyhlídce, která vznikla v kopřivnických Brdech. Dřevěná stavba je vidět už z náměstí města automobilů a nahradila původní zchátralou Bezručovu vyhlídku, která byla v Kopřivnici v osmdesátých letech.

ZÁŘÍ

- Metylalkoholová aféra zasáhla také Novojičínsko, naštěstí však v nijak dramatické podobě. Jeden otrávený skončil v bílovecké nemocnici. Rozsáh lé kontroly výrazné prohřešky prodejců alkoholu neodhalily.

- Novojičínská radnice informovala o záměru vybudovat ve městě vlastní psí útulek. Město spolupracuje s kopřivnickým útulkem, ale jeho kapacita je nedostatečná.

- Areál skokanských můstků Jiřího Rašky – tak se od září jmenuje lyžařský areál na Horečkách, což je část Frenštátu pod Radhoštěm. Zároveň se tam konal 1. ročník Memoriálu Jiřího Rašky a Letní mezinárodní mistrovství České republiky mužů a žen ve skocích na lyžích na umělé hmotě na můstku HS 106. Této významné události se zúčastnilo mnoho Raškových příznivců.

- Po dlouhých téměř dvaceti letech oprav město Příbor oficiálně zpřístupnilo celý objekt tamního piaristického kláštera. Stalo se tak v rámci Dnů evropského kulturního dědictví.

- Přestože se vědělo, že kruhový objezd na mostu vedoucím nad železniční tratí v Kopřivnici je věc dočasná, nejednoho řidiče jeho absence zaskočila. Odstranění rondelu zapříčinila začínající rekonstrukce mostu. Po jejím skončení nebude kruhového objezdu již potřeba, protože bude vybudována sjezdová rampa na ulici Dělnickou a dojde k vytvoření takzvaných brýlí.

ŘÍJEN

" Nový most a zároveň poslední, který byl obnoven v rámci povodňových škod z roku 2009, otevřeli slavnostně v Šenově u Nového Jičína. Jeho konstrukce je mnohem odolnější než u původní stavby a součástí konstrukce je i snímač stavu vody.

" Hájovna v Hraběticích, místní části Jeseníku nad Odrou, oslavila dvě stě let od první písemné zmínky o uložení základního kamene. Na oslavy přijeli i němečtí rodáci. Základní kámen hájovny byl položen v roce 1812 a na střeše je dokonce původní jedlový trám.

" Dominanta oderského hřbitova, Gerlichova hrobka, která byla přednedávnem prohlášena za nemovitou kulturní památku, se po mnoha letech začala konečně opravovat. Její celková rekonstrukce, která je rozdělena do několika etap, bude stát více než dva miliony korun.

" Zchátralých a rozpadajících se objektů na Novojičínsku pomalu, ale jistě ubývá. V loňském roce zmizely frenštátské Bumbalovy továrny či nevyužívaná část Spálovského zámku. Definitivně bylo také rozhodnuto o osudu bývalého obecního hostince ve Studénce či objektech v Kuníně a Veřovicích.

" Sedm lidí z Novojičínska vynesly hlasy ve volbách do zastupitelstva Moravskoslezského kraje. Byli jimi tři komunisté, dva sociální demokraté, jeden občanský demokrat a jeden lidovec.

LISTOPAD

- Směnu hotelu Praha s kra jem za Mendelovu střední školu schválili novojičínští zastupitelé. Největší majetková transakce města za poslední roky našla podporu vládnoucí koalice, opozice pro tento záměr ruku nezvedla. Nový Jičín je majitelem hotelu od prvního dne letošního roku.

- Ve složité situaci se ocitla Městská nemocnice v Odrách. Jako s jedinou v Moravskoslezském kraji s ní pojišťovny uzavřely střednědobou smlouvu, tedy smlouvu na dva až tři roky. Pojišťovna požadovala také zrušení čtrnácti lůžek. To se nelíbilo vedení města ani pacientům. Starosta Oder i ředitel nemocnice o dalším osudu nemocnice několikrát jednali s pojišťovnami.

- Poprvé se předmartinské odpoledne ve Frenštátě pod Radhoštěm uskutečnilo bez soutěže o nejlepší vařonku. Důvodem byla takzvaná metylalkoholová kauza.

- Na šestém místě celkově v České republice se umístilo město Odry v soutěži Město pro byznys. Před ním se umístila vítězná Přelouč před Humpolcem, Dobruškou, Pacovem a Lovosicemi. Soutěžilo 205 měst, jako druhé nejlepší město v Mnoravskosleszkém kraji se umístil Krnov na 24. místě.

- Listopad byl pro policisty ve znamení mistrovství světa v plavání. To se uskutečnilo v Kuvajtu a mezi českými reprezentanty zazářil kopřivnický policista Ivan Pilát. Ten si z mistrovství přivezl jedno čtvrté, páté a šesté místo.

PROSINEC

" V okrese byl na Mikuláše uveden do provozu vůbec první babybox, a to v novojičínské nemocnici. Na jeho financování se podílela řada měst i obcí a také řada podnikatelů.

" Novojičínská radnice představila nový logotyp, jenž bude doprovázet celý letošní rok všechny akce, které si město bude připomínat sedm set let od svého založení.

" Domov Odry získal další prestižní ocenění. Za kvalitu poskytovaných služeb obdržel Cenu kvality v sociální péči. Tuto cenu domov obdržel už v roce 2008, proto bylo pro vedení domova velké překvapení, že byli znovu nominováni a znovu vyhráli. Cenu berou jako důkaz toho, že jejich práce není zbytečná.

" Jen pár dní před Mikulášem dostali Kopřivničtí od města dárek. To po několik měsíců trvající rekonstrukci konečně zprovoznilo hlavní tah městem, ulici Štefánikovu. Její rekonstrukce patřila k největším investičním akcím za poslední léta.

" Minimálně formálně končí ve Frenštátě pod Radhoštěm jako dodavatel televizního zpravodajství společnost TV Beskyd. O tom, zda bude ve městě působit i nadále, rozhodne výběrové řízení. Na svém prosincovém zasedání tak rozhodli frenštátští zastupitelé.

Autor: Ivan Pavelek

6.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Vizualizace.
4

Nový Jičín se konečně dočká nových bytů

Vedoucí Studénka v derby přejela mladé Ďábly

Kdo se mu prozatím postavil do cesty, toho nemilosrdně smetl z cesty. Studénecký vagón nadále kráčí novou sezonou krajské ligy bez jediného zaváhání, když naposledy uspěl v derby v Novém Jičíně, kde tamní B tým porazil 7:1.  

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Celkem 160 praktických lékařů pro dospělé ordinuje v okrese Ostrava. Pokud se ke svému praktikovi vydáte zítra (ve středu 18. října), budete mít smůlu. Bude mít zavřeno. Praktičtí lékaři totiž budou stávkovat.

Tatra brala s Bobry bod. Teď ji čeká v derby Nový Jičín

Druholigoví hokejisté Kopřivnice padli ve Valašském Meziříčí v prodloužení a už ve středu v 18 hodin hostí rozjetý Nový Jičín.  

Obránce kopřivnické Tatry Stříž: Na Švédsko i Francii budu rád vzpomínat

/ROZHOVOR/ Patnáct let. Tak dlouhou část kariéry strávil v zahraničí odchovanec Frýdku-Místku David Stříž, který před sezonou vyztužil defenzivu druholigové Kopřivnice. Zkušený zadák, kterému bude 8. listopadu 36 let, strávil sedm sezon ve druhé švédské lize, což následně trumfl osmiletým angažmá ve francouzském Štrasburku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení