VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Významné události uplynulého roku

Novojičínsko - Vážení čtenáři, přinášíme vám krátký přehled zajímavých událostí, které se za posledních 365 dní odehrály na Novojičínsku.

4.1.2012
SDÍLEJ:

Rok 2011 by se dal také nazvat rokem Jiřího Rašky. Olympijský vítěz ve skoku na lyžích z Grenoblu oslavil v únoru sedmdesátku a v říjnu obdržel z rukou prezidenta republiky Václava Klause státní vyznamenání Za zásluhy.Foto: Deník/Ivan Pavelek

LEDEN

* Na Novojičínsku vznikla od 1. ledna další samostatná obec. Po odtržení od Nového Jičína se od uvedeného data stala Libhošť samostatnou samosprávnou obcí.

* Odchodem ze svých postů hrozili lékaři v Nemocnici s poliklinikou v Novém Jičíně a v Bílovecké nemocnici v rámci akce Děkujeme, odcházíme, která měla donutit ministra zdravotnictví ke zlepšení platových podmínek lékařů. Konkrétně v novojičínské nemocnici se jednalo o 56 lékařů, v bílovecké o deset.

* Po téměř šesti letech skončil ve funkci ředitele akciové společnosti Bílovecká nemocnice Martin Rais. Důvod jeho odchodu byl podle něj spíše organizační. Údajně si potřeboval uvolnit ruce pro strategickou činnost

ÚNOR

* Přesně měsíc poté, co se Libhošť stala samostanou obcí, zvolili tamní zastupitelé Helenu Šimíčkovou z SNK Cesta z města za starostku obce.

* Ve velkou společenskou akci se proměnily oslavy 70. narozenin olympijského vítěze Jiřího Rašky. Ty se uskutečnily 2. února ve Frenštátě pod Radhostěm pod názvem Pocta Jiřímu Raškovi a zúčastnily se jich významné legendy sportu, jako jsou Věra Čáslavská, Dana Zátopková, bratři Svojanovští, Jiří Daler a mnozí další.

* O šest úředníků méně měl od února Městský úřad ve Frenštátě pod Radhoštěm. Propouštění bylo důsledkem závěrů projektu Hospodárný kvalitní a občanům blízký úřad Frenštát pod Radhoštěm, který si město nechalo zpracovat za evropské peníze.

* Obec Trojanovice podala frenštátskému stavebnímu úřadu podnět k odstranění nepovolených staveb v areálu Dolu Frenštát. V Trojanovicích zjistili, že v areálu je téměř sedm desítek staveb, včetně těžních věží, které byly jako stavby dočasné a u nichž skončilo povolení. Stavební úřad poté zahájil řízení k odstranění staveb.

* Ke tříletému trestu s podmíněným odkladem na dobu pěti let odsoudil senát novojičínského okresního soudu bývalou účetní obce Heřmanice u Oder. Ta v průběhu zhruba pěti let převedla v asi sedmdesáti případech peníze z obecního účtu na své vlastní účty. Obec tak připravila o 871 059 korun a 90 haléřů.

BŘEZEN

* Dvě místní buňky ODS, v Bartošovicích a v Lichnově, skončily. Výkonná rada ODS jim odejmula licenci za to, že po komunálních volbách v roce 2010 tyto místní organizace ODS spolupracovaly s KSČM.

* K pěti měsícům odnětí svobody s podmíněným odkladem na čtrnáct měsíců odsoudil Okresní soud v Novém Jičíně manžele Radmilu a Miroslava Ľubovy za to, že se dopustili pomluvy. Podle obžaloby manželé rozšířili nepravdivé informace o Dětském domově v Novém Jičíně. Poté, co pes tamního zástupce ředitelky Michala Pokorného pokousal přímo v zařízení tehdy šestiletou dívku, tvrdili, že to nebyl první případ. Dále uváděli, že zástupce měl bít jednoho chlapce v domově. Krajský soud později případ vrátil k novému projednání.

* Obavy z úvah kraje o sloučení některých nemocnic v rámci úspor začaly panovat v Bílovecké nemocnici. Podle analýzy, kterou si kraj nechal vypracovat, by nemocnice přišla zhruba o 40 lůžek ze 162. Předseda představenstva nemocnice Martin Rais se k analýze stavěl kriticky. Opatření by podle něj znamenalo v následujících letech praktický zánik nemocnice. Krátce nato kraj Raise odvolal z postu předsedy představenstva.

* Paniku mezi obyvateli Novojičínska, stejně jako i jinde v České republice, vyvolala jaderná havárie japonské elektrárny Fukušima. Lidé začali ve velkém skupovat v lékárnách jodové tablety, které tím prakticky na nějakou dobu zmizely z trhu.

DUBEN

* Velké akce odkanalizování začaly na Novojičínsku. Více než sto milionů korun byly náklady na společný projekt odkanalizování Lichnova a Bordovic a další společná akce Nového Jičína, jeho místních částí Mořkova a Životic u Nového Jičína, jejíž náklady jsou zhruba třikrát vyšší.

* Sto let od vzniku takzvané staré průmyslovky si připomněli 9. dubna v Kopřivnici. V budově číslo popisné 117 byla zpočátku závodní jídelna a kuchyň pro automobilku, po válce tam byla škola pro učně a po roce 1948 průmyslová škola. V padesátých letech tam rovněž sídli pošta a služebna Sboru národní bezpečnosti. Od roku 1998 tam sídlí Základní škola sv. Zdislavy.

* Teprve šestiletý předškolák Oldřich Poul uspěl v jedné z nejprestižnějších světových výtvarných soutěží, jejíž 32. ročník se uskutečnil v Japonsku. Porota složená z předních malířů a ředitelů akademií a galerií dostala na stůl 23 266 prací od dětí ze 77 zemí světa, a nakonec udělila cenu Grand Prix právě předškolákovi z novojičínské školky Sady. Rovněž udělila speciální cenu osmileté Tereze Cholevové z Nového Jičína.

* Ve Skotnici otevřeli unikátní muzeum přibližující život na vsi. Muzeum venkovského života a zemědělství obsahuje řadu exponátů, které do něj dodali především místní obyvatelé. Obec tyto věci sbírala zhruba sedm let, a v roce 2009 požádala úspěšně o dotaci z Místní akční skupiny Poodří, čímž se přiblížila k realizaci.

* Sto let oslavil v novojičínském Domově Paprsek Vilém Kalíšek. Živil se jako soustružník, tesař a brusič. Po celý život žil střídmě a neflámoval. Dva synové mu zemřeli, po nich zůstali tři vnuci a jejich rodiny. Václav Kalíšek měl v srpnu slavit 75 let od svatby s manželkou Annou, která měla mít na podzim rovněž sté narozeniny. Těch se, bohužel, nedožila.

KVĚTEN

* Sto let od svého vzniku si připomněli členové Sboru dobrovolných hasičů Vrchy. Při té příležitosti si v místním kostele svatého Jiří nechali posvětit svůj prapor. Na jedné straně zdobí prapor nápis „Bohu ke cti, bližnímu ku pomoci“, na druhé straně je pak zaznamenán rok založení sboru, a to 1911.

* Po delší rekonstrukci oficiálně zahájilo provoz Muzeum města Štramberk. Nachází se v horní částí náměstí u kostela a jeho expozice jsou věnovány zejména historii Štramberku a také dílu Zdeňka Buriana.

* Centrum obce po rozsáhlé revitalizaci uvedli oficiálně do provozu ve Velkých Albrechticích. Obec získala dotaci šest milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Projekt přinesl odstranění několika chat, kůlen a kotců, i také starých zničených stromů, a výsadbu nové zeleně. Pamatoval také na parkovací místa, důležitým prvkem bylo vybudování dětského hřiště.

* Nové volnočasové centrum otevřeli v Albrechtičkách. Projekt stál kolem devíti milionů korun, osm z toho činila dotace z evropských peněz. Kromě recepce jsou v přízemí nové budovy šatny pro muže a ženy a velké fitcentrum s posilovnou vybavené zrcadlovou stěnou. V patře je další místnost se zrcadlovou stěnou, kterou je možné využít k aerobiku, zumbě a dalším cvičením. V další místnosti se nachází kulečník a stůl pro stolní tenis, v menší klubovně je stolní fotbal. Za budovou je víceúčelové hřiště.

* Tragická událost otřásla poslední květnový den obyvateli obce Mankovice. V jednom z domů zabil manžel svou manželku. Muž ženu pobodal nožem, poté se neúspěšně pokusil o sebevraždu oběšením. Podle mínění místních šlo spíše o demonstrativní sebevraždu. Muže propustili za pár dnů z nemocnice, odkud putoval do vazby. Nyní čeká na soud.

ČERVEN

* V tragédii se změnil čtvrteční vodácký školní výlet Základní školy z Nového Jičína do Olomouce. U jezu nedaleko malé vodní elektrárny na Mlýnském potoce v olomoucké čtvrti Řepčín třináctiletý žák skočil do vody, aniž by to kdo čekal. Když se začal topit, na pomoc mu skočila šestačtyřicetiletá třídní učitelka a poté i čtyřiadvacetiletý instruktor. Chlapce a učitelku hasiči vytáhli bez známek života, instruktor později zemřel v nemocnici.

* Černým písmem se zapíše do povědomí fanoušků basketbalu na Novojičínsku pondělí 13. června. Jeden z předních týmů na tuzemské scéně, Nový Jičín, zmizel z mapy Mattoni NBL z finančních důvodů. Klub byl v nejvyšší soutěži devatenáct sezon a odehrál 859 ligových zápasů. Jedenkrát slavil titul mistra České republiky, osmkrát skončil druhý a čtyřikrát brali jeho hráči bronzové medaile. Odehrál 57 zápasů českého poháru, který pětkrát vyhrál, 104 zápasy v různých evropských pohárech a 151 přípravných duelů.

* Okresní soud Nový Jičín zahájil hlavní líčení v případu tragické železniční nehody ve Studénce, která si v roce 2008 vyžádala osm mrtvých a téměř sto zraněných. Mezinárodní rychlík tehdy narazil do zřícené konstrukce opravovaného mostu. Státní zástupce žaluje deset lidí spojených se stavbou mostu. Právě oni podle jeho názoru mohou za pád mostu. Všem hrozí tři až deset let vězení. Líčení se pravděpodobně potáhne několik let.

ČERVENEC

* Jedna z největších událostí roku se stala v prvních červencových dnech Petra Kvitová vyhrála Wimbledon. Zpráva, která obletěla celý svět a vyvolala bouřlivé nadšení hlavně v jejím rodném městě Fulneku. Ve finále se utkala s Ruskou Marií Šarapovovou 6:3 a 6:4 a navázala tak po třinácti letech na triumf Jany Novotné.

* V červenci se ve městech a obcích objevila petice za obnovení příprav Palačovské spojky. Ta by měla odvést dopravu z vytížené trasy na Slovensko vedoucí přes Nový Jičín, Valašské Meziříčí a Hranice. Zástupci obcí nesouhlasí s tím, že by se s výstavbou začalo až v roce 2018, nýbrž požadují vystavění komunikace do roku 2015.

* Vražné se v tomto měsíci konečně dočkalo obecního znaku a vlajky. Starosta Vladimír Nippert je převzal v poslanecké sněmovně z rukou Miroslavy Němcové. O několik dnů později jim farář požehnal při slavnostech obce.

SRPEN

* Na každoročním setkání přátel, rodiny a pozůstalých obětí vlakového neštěstí ve Studénce byl odhalen pomník, jehož autorem je Miroslav Rybička. V betonu jsou vytesána jména lidí, kteří při tragédii zahynuli.

* Skotnice se stala v krajském kole celorepublikové soutěže Vesnicí roku 2011. Oranžovou stuhu za spolupráci se zemědělskými subjekty získal Starý Jičín.

* Na Papratné ve Frenštátě pod Radhoštěm začala demolice hotelových domů. Od roku 1989, kdy se v okolí města zastavila výstavba dolů, chátraly a časem se staly vředem na vzhledu města.

* Belgická společnost Primus slavila 100 let od svého založení a 20 let působnosti v Příboře. Na oslavy jednoho z nejvýznamnějších zaměstnavatelů na Novojičínsku přijel belgický premiér Yves Leterme i belgická velvyslankyně v České republice.

* Policejní komando zadrželo výrobce drog, kteří vařili pervitin ve Studénce. Výrobou a následnou distribucí si tři muži měli vydělat až několik milionů korun.

ZÁŘÍ

* Odry se i v tomto roce umístily na předních příčkách průzkumu Město pro byznys. Letos zvítězily nad takovými městy jako Třinec či Opava, loňským vítězem. Odry si vedly dobře například v oblastech jako rating obce nebo získávání dotací v přepočtu na jednoho obyvatele.

* V září vyvrcholila největší událost léta Slavnost města Nový Jičín. Tentokrát se nesly v duchu polárníka Eduarda Orla, novojičínského rodáka. Na návštěvníky čekaly stánky, soutěže, hry a také spousta dalších atraktivních lákadel, večer patřil Věře Špinarové a kapele Wohnout.

* Bílovečtí zastupitelé schválili memorandum, v němž se zavázali podpořit Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje při jeho budování Integrovaného výjezdového centra ve městě. V jeho prostorách by měla sídlit záchranná služba a snad i Policie ČR.

* Na zahradě domu ve Frenštátě pod Radhoštěm byla schovaná mrtvola novorozeněte v igelitové tašce. Policisté zajistili její matku jako podezřelou z vraždy.

ŘÍJEN

* V Kujavách byly opakované volby do zastupitelstva obce, které se rozpadlo. Starostkou zůstala Petra Vojkůvková.

* Digitalizace kina Radost v Bílovci dostala zelenou. Město přijalo příspěvek ze Státního fondu podpory a rozvoje české kinematografie ve výši 600 tisíc korun, dalších více než 2,6 milionu doplatilo město. První promítání v nově vybaveném kině se uskutečnilo 1. 1. 2012.

* V záležitosti okolo bývalé železniční trati z Nového Jičína do Hostašovic je konečně jasno. Pozemky pod bývalou železnicí získá za symbolickou cenu Svazek obcí Cyklostezka Nový Jičín Hostašovice. Nic tak již nebrání realizaci projektu cyklostezky.

* V novojičínské nemocnici se stala tragédie. Přes veškeré úsilí zemřela na porodním sále osmatřicetiletá žena, když se při porodu vyskytly vážné komplikace. Dítě se podařilo zachránit.

LISTOPAD

* V listopadu převzal Jiří Raška z Frenštátu pod Radhoštěm z rukou prezidenta Václava Klause státní vyznamenání, medaili Za zásluhy I. stupně.

* Obyvatelé Příbora si konečně mohli vydechnout, obchvat za více než jednu miliardu korun je hotov. Stavěl se od roku 2009.

* Zastupitelé Oder rozhodli, že neprodají pozemky pro stavbu Lidlu. Vedlo je k tomu to, že se společnost zavázala, že vybuduje v místě okružní křižovatku, parkoviště, přechody a upraví autobusové nádraží. Ani po třech letech se však na vyčleněném místě nehnul ani kamínek.

* Novojičínsko získalo novou kulturní památku. Stal se jím náhrobní kámen objevený při rekonstrukčních pracích v kostele svatého Jiří v Lubojatech. Po nutných opravách by měl být vystaven v prostorách kostela.

* Dva muži uhořeli na konci v listopadu při požáru bytu v osmém podlaží v Luční ulici v Novém Jičíně. Podle všeho se jednalo o požár v obýváku, který se ani nestačil rozšířit. Stal se však dvojici, která se pravděpodobně nadýchala kouře, osudným.

PROSINEC

* Bílovec čekala v prosinci další změna v radě města. Na mandát v zastupitelstvu města totiž rezignoval radní Radomír Surák (TOP 09). Jeho místo měl zaujmout Peter Šloff, ten se ovšem mandátu rovněž vzdal. Do zastupitelstva a posléze i do rady města se tak dostal Tomáš Velička.

* Popáté během necelého měsíce došlo k dopravní nehodě s ujetím. Dvě nehody skončily smrtí chodce. Do konce prosince už policisté znali jména dvou řidičů. Další hledají.

* Města vyhlásila boj proti výherním herním přístrojům. V Bílovci zastupitelé zcela zakázali provoz těchto přístrojů, v Kopřivnici omezili provoz na dobu od 17 do 01 hodin a určili místa, kde mohou být provozovány a v Odrách omezili provoz na dobu od 10 do 22 hodin. (ipa, vru)

4.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
83

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš po jasném vítězství ve volbách.
AKTUALIZOVÁNO
66

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

Česká judistická špička se před časem sešla na mezinárodním turnaji Českého poháru - Brno Cup Open 2017. Úspěšný oddíl ze Závišic reprezentovali zkušení borci Adam Kahánek a Radek Rýpar. Nadějnému dorostenci Filipu Hanzelkovi pak vystavila stopku chřipka.

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení