To, že se na území dnešního okresu Nový Jičín našlo v minulosti několik pokladů potvrdil Deníku Radek Polách, zástupce ředitele Muzea Novojičínska. „Jedním z nejvýznamnějších je určitě Mankovický poklad. Ten je teď v majetku Zemského archivu v Opavě,“ potvrdil Radek Polách.

Zmíněný poklad se dostal na světlo světa v létě roku 1891 při stavbě odbočky severní dráhy císaře Ferdinanda do Oder a dále do Budišova. Tehdy dělníci na stavebním kilometru 4.765 ve směru k Vražnému vykopali 70 metrů dlouhou a 25 metrů širokou jámu, z níž těžili štěrk. Píše o tom, archeolog Karel Jaromír Maška (objevil čelist nenadertálského dítěte v jeskyni Šipka ve Štramberku – pozn. red.) v pojednání, které v roce 1892 vydal Časopis vlasteneckého muzejního spolku olomouckého.

Dalibor Hrabec si sjezd Ostravice vyzkoušel poprvé.
Kdo neplave, jezdí pod jeho možnosti

Karel Jaromír Maška píše, že v hloubce okolo 70 centimetrů dělníci narazili na předměty z doby bronzové. „Předmětů vykopaných bylo prý velké množství; bohužel nevyskytl se ani mezi dělníky ani dozorci nebo úřadníky nikdo, jenž by důležitost nálezu pochopil a o zachování jeho se postaral,“ uvádí K. J. Maška a dodává, že mnoho předmětů doslova barbarským způsobem dělníci polámali a zničili.

O nálezu se dozvěděl po několika dnech, když mu okresní hejtman sdělil, že suchdolský strážmistr četníků kupuje od jednoho z dělníků staré věci. Když se dostal na místo, po jeho důkladném prohledání se mu dostalo do rukou 89 úlomků, z velké části poničených předmětů. Vzhledem k tomu, že se jednalo o předměty neopotřebované, jako by byly právě vyrobené, usoudil K. J. Maška, že je někdo takto uschoval.

Přestože rozhlednu ve Veselí u Oder navštěvují turisté již od zimních měsíců, její oficiální otevření se uskuteční v dubnu.
U rozhledny ve Veselí u Oder budou i šachové figury

Odborníci se později shodli, že se jedná o předměty z doby bronzové nejstarší z doby 1 300 až 1 100 před naším letopočtem, nejmladší z období 900 až 750 před naším letopočtem. Původně byl mankovický nález uložen ve vlasteneckém muzeu olomouckém, v současné době je v Zemském archivu v Opavě.

Poklad, který obsahoval mince, se na Novojičínsku objevil v roce 1981 v Hostašovicích. „Při výkopu jámy na vápno na parcele domu č. 182 nalezen mincový poklad ve dvou keramických nádobách. Poklad obsahoval celkem 336 kusů různých stříbrných mincí z konce 17. století a je dnes uložen ve Slezském muzeu v Opavě,“ je možno číst na webových stránkách Hostašovic.

Ptačí budka. Ilustrační foto.
Zájemci si mohou postavit a adoptovat ptačí budku
Takto to vypadalo v sobotu 30. března při rychlostní zkoušce 38. Kowax Valašské rally ValMez 2019 v okolí Skalních sklepů v Odrách.
OBRAZEM: Co nabídl uplynulý týden v regionu? Prohlédněte si fotogalerie