V dubnu 2021 proběhlo historicky první kolo výzvy 10 000 kroků – cesta ke zdraví. Akce se zúčastnilo bezmála čtyři tisíce lidí z celé České republiky, kteří znovuobjevili kouzlo a přínosy obyčejné chůze. V září se otevírá registrace pro druhou, tentokrát říjnovou výzvu. Speciálně se výzva zaměřuje na ty, kdo potřebují motivaci nejvíce – tedy na seniory a lidi s vyšším BMI. Nejde o to denně ujít 10 000 kroků, ale chodit více než dosud a hlavně pravidelně. Každý si určuje, jaké jsou jeho možnosti a kde má své hranice.

Aby byl organismus odolnější, není nutné ujít celých 7,5 km, které odpovídají 10 000 kroků v hlavním sloganu výzvy. Důležitější než vzdálenost je spíše pravidelnost, svižné tempo a příjemné prostředí. Aktivitu si mohou účastníci výzvy monitorovat na jakémkoliv zařízení a následně ji nahrát do speciální webové aplikace. Body, které účastníci získají za každý nachozený kilometr, se přepočítávají koeficienty, a tak lidé starší a lidé s vyšším BMI dostanou za jeden kilometr více bodů, než lidé mladší a štíhlejší. Snahou je umožnit všem umístění na prvních místech „výkonnostního“ žebříčku s ohledem na individuální možnosti. Na účastníky s nejvyšším počtem nasbíraných bodů čekají zajímavé ceny.

Město Kopřivnice se do říjnové výzvy zapojujeme jako Aktivní partner a věnuje ceny třem nejlepším ženám a mužům. Ocení také nejstaršího účastníka a nejlepší tým. „Vítězem jsou ale všichni, kteří se zapojí do výzvy, protože ve zdravém těle – zdravý duch,“ uvedla Ivana Holubová, koordinátorka Zdravého města Kopřivnice. Více informací o výzvě, zajímavostech o chůzi a možnostech registrace najdete na www.desettisickroku.cz.

Zároveň s výzvou 10 000 kroků je dnes spuštěna bezplatná registrace kampaně zaměřené na udržitelnou dopravu pro jednotlivce Do práce na kole. Akce podporující fyzickou a psychickou kondici zaměstnanců s ohledem na životní prostředí se uskuteční v termínu od 13. do 26. září. 

Obě sportovní výzvy jsou součástí akcí probíhajících pod společnou hlavičkou Evropského týdne mobility.