Málo důstojný způsob. Tak označil páteční a sobotní volbu prezidenta poslanec Pavel Hrnčíř (ODS). „Že vlastní strana vychvaluje svého kandidáta a haní jeho soupeře je běžné nejen u nás, ale v celém světě. Tady jsem byl ale znechucen zákulisím,“ přiznal poslanec, který volbu hlavy státu zažil již podruhé. „Tlak je v takové chvíli vždy, ale letos je enormní. Jednání jsou až frustrující a abnormálně vyhrocená,“ popsal Hrnčíř, který nechápal zvláště chování některých zákonodárců. „Při hlasování vstávali a zapisovali si, jak hlasují kolegové z jejich klubů, na chodbách se fotilo telefony, natáčelo.“

Ani Haně Šedivé (ČSSD) se průběh volby nelíbil. „Žádná sláva to nebyla. Při troše dobré vůle na všech stranách to mohlo vypadat úplně jinak,“ naznačila s tím, že voliči si nyní musí o zákonodárcích myslet své. „Vypadali jsme jako banda blbců,“ nebrala si servítky. Podle Šedivé ale byly za problémy při volbě obstrukce ze strany ODS. „Napadali nás, do étéru pouštěli lži,“ upozornila a dodala, že pokud se budou poslanci chovat stejně i v pátek, prezident zvolen nebude.

O obstrukcích hovořil i senátor Milan Bureš (ODS), který stejně jako jeho kolegové označil páteční a sobotní volbu za nedůstojnou. „Čekal jsem více grácie a důstojnosti, ale vzhledem tomu, co se dělo ohledně veřejné volby…,“ připustil člen horní komory parlamentu.

Ani poslankyně Kateřina Konečná (KSČM) neměla na důstojnost či nedůstojnost volby hlavy státu jiný názor než její kolegové. „Před pěti lety nikdo neútočil na prezidentský úřad jako takový. T vůbec nebylo vhodné,“ řekla a poukázala zvláště na členy Strany zelených. „Pokud se mají děti učit úctě, pak jim takové představení příště nevysílejme. Tak, jak jednání obou komor proběhlo, bylo určeno pro televizi po dvaadvacáté hodině,“ označila Konečná.