Po Praze a Vídni zavítala výstava studia Kamil Mrva Architects také do Trojanovic. Obec je poslední dobou se jménem kopřivnického architekta úzce spjata. Kamil Mrva a jeho architektonické studio totiž stojí za nejednou trojanovickou stavbou. Slavnostní vernisáž výstavy, jež byla zahájena 19. ledna tohoto roku v Galerii Jaroslava Frágnera Praze, se stala součástí slavnostního svěcení obecních znaků Trojanovic.

„Vazba mezi Trojanovicemi a námi trvá možná rok, rok a půl, a to od chvíle, kdy nás oslovil pan starosta kvůli soutěži na nový vzhled centra obce,“ uvedl Kamil Mrva. Za dobu spolupráce vyrostla v obci například Zvonička na Horečkách, dětské hřiště na Lomné nebo nová fasáda místní hasičské zbrojnice. V budoucnu by měl světlo světa spatřit také nový obecní úřad.

„Kamila Mrvu jsem si pro stavbu nového obecního domu vybral proto, že i když jsem poznal spoustu architektů a projektantů, z mého pohledu měl málokdo z nich skutečný zájem o obec a její budoucnost,“ vysvětlil trojanovický starosta Jiří Novotný a pokračoval: „Kamil Mrva, jenž pro mě charakterizuje neuvěřitelné nasazení, pracovitost a píli, byl jediným architektem, který na začátku naší spolupráce začal objíždět Trojanovice a pídit se po tradicích, jež ovlivňovaly urbanismus a architekturu obce.“

Zájem o tradice byly hlavním důvodem, proč se Novotnému návrh Mrvova studia líbil nejvíc. „Velmi mě zaujal nápad, že by obecní dům nebyl honosnou budovou, ale že by jej tvořily dva skromné objekty, které by vyšly skutečně z tradic ,“ potvrdil starosta.

A jak tedy bude budoucí úřad vypadat? „Inspirací bylo pasekářství. Vytvořili jsme jakoby shluk několika menších objektů,“ vysvětlil kopřivnický architekt a pokračoval: „V první fázi by měly být postaveny dva objekty, v navazující pak další dva. K tomu by měla vzniknout i nějaká samostatná vertikální věž s hodinami a rozhlednou.“ Protože Trojanovice jsou pasekářskou obcí, chtěli architekti podle slov Mrvy něco podobného dostat i do samotného centra. Stavební materiály zůstanou klasické. „Přestože se nebráníme ani novodobým materiálům jako betonu a podobně, tady v Trojanovicích to bude hlavně o dřevu a kameni.“

Nový obecní úřad bude stát na pozemku, na kterém dosud stojí garáže. „Budova by měla stát na pozemku nacházejícím se naproti hotelu Beskyd, za obchodem. Nyní jsou tam sice obecní garáže, ale ty jsou využívány jen sporadicky a obec je víceméně nepotřebuje,“ uvedl Novotný.

Stejně jako na vše ostatní, i na stavbu budoucího úřadu je nutné sehnat finanční prostředky „V současnosti hledáme prostředky, protože i když jsme žádost podali žádost o dotaci, bohužel jsme ji nezískali,“ informoval Novotný a dodal: „V tuto chvíli proto hledáme nějaké další vhodné dotační tituly.“ Pokud zajímavý projekt za pár let opravdu spatří světlo světa, bude to vůbec poprvé v historii Trojanovic, kdy bude mít obecní úřad vlastní budovu. „Za dvě stě šedesát let existence Trojanovic obec totiž nikdy vlastní budovu neměla,“ prozradil bývalý starosta Drahomír Strnadel.