První polovina srpna patří v Trnávce u Mošnova mezinárodnímu setkání modelářů vrtulníků. Na akci, která trvá tři dny, tentokrát od pátku 10. do neděle 12. srpna, a malá novojičínská obec jí ožila už po páté, se letos negativně podepsalo počasí.

Zatímco první a poslední den patřil výhradně modelářům a jejich modelům, sobota 11. srpna byla určena veřejnosti a všem obdivovatelům a fandům tohoto zajímavého koníčku. Bohužel, exhibice a letecká akrobacie se nevyvedla tak, jak si pořadatelé naplánovali. „Letošní ročník začal slibně. Přijelo vůbec nejvíc modelářů v historii, jednatřicet, a měli jsme v plánu velkou show a zábavu. Počasí nám to ale vůbec nedopřálo," zhodnotil průběh akce její hlavní pořadatel Filip Dekleva.

Zoufalost pořadatelů i účastníků byla na místě. Sobotní exhibici totiž strávili ve stanu a na vzduch se se svými stroji dostali jen na pár hodin. „Bylo to hrozné. Namísto prohánění ve vzduchu jsme seděli a sledovali radar, s přáním, aby se ta strašná oblačnost roztrhala a my lidem, kteří i přes déšť přišli, mohli alespoň něco ukázat," přiblížili sobotní dění přítomní modeláři. Přestože déšť byl vytrvalý a někteří účastníci proto akci vzdali, nakonec se na pořadatele alespoň na pár hodin usmálo štěstí. „Nakonec jsme kolem druhé a třetí hodiny chvilku lítali. A pak večer po sedmé hodině. Naplánovaná noční show se docela vyvedla a lidé, kterých k mému překvapení přišlo nečekaně mnoho, viděli to, na co se celou dobu těšili," řekl pořadatel Dekleva.

Diváci byli, i přes nepřízeň matky přírody, spokojení. „Můj syn miluje modely, a vrtulníky zvlášť. Celý den do mě hustil, abychom se na sraz zašli podívat, i když je venku škaredě. Nakonec jsme neodolali a nelitujeme. Ti kluci jsou umělci. Fakt," zhodnotil jak modely, tak kousky, které s nimi jejich majitelé předvedli, jeden z přítomných, tatínek malého diváka.

Účast na pátém ročníku akce byla obrovská a je vidět, že Trnávka se do povědomí modelářů zapsala výrazným písmem. „Bylo nás tu jednatřicet. Přijeli kluci z nejrůznějších koutů Česka, pak také někteří ze Slovenska. No, nebýt toho zpropadeného počasí, byla by to fakt paráda," vyjmenoval účastníky Filip Dekleva. Kdy, a jestli vůbec, malá novojičínská obec zažije další slet vrtulníků, zatím nebyl schopný říct. „Je to akce, která vznikla z hecu s kamarádem. Nevěřili jsme, že by se to dalo dělat až tak ve velkém. A jestli bude šestý ročník? Teď nejsem schopný říct, jestli ano. To počasí zkazilo, co mohlo, investice se nám kvůli propršené sobotě nevrátila, spíš jsme prodělali. Budu si to muset pořádně rozmyslet," dodal na závěr pořadatel.