Je 11 hodin dopoledne 8. srpna. Na místě, kde před sedmi lety narazil zpožděný mezinárodní rychlík Comenius, mířící z Krakova do Prahy, do spadlého silničního mostu, který se zřítil těsně před projíždějícím vlakem na koleje, stojí zhruba dvě desítky lidí.

Přišli zavzpomínat na oběti jedné z největších vlakových tragédií.

Nálada na místě neštěstí je každý rok velmi podobná. Ti, již přišli o blízké, stejně jako ti, kteří nehodu přežili a do Studénky přijeli, mají v očích slzy a jen těžko hledají při pohledu na trať slova.

„Nezlobte se, špatně se mi o tom, i po těch letech, mluví," omluví se jedna z přítomných. Slovo za všechny proto převezme iniciátorka setkání Naděžda Tomčíková: „Při pátém výročí jsme se rozhodli, že nebudeme dělat ze setkání oficialitu, ale že ti, kteří budou mít zájem, se vždy osmého v jedenáct hodin sejdou na tomto místě, kde můžou zavzpomínat a položit květiny.

Tak je tomu i dnes a já můžu jen konstatovat, že se zde každý rok objeví někdo nový, někdo, kdo teprve po letech našel odvahu přijít na místo, kde se nám ta strašná věc stala."

Nehezké vzpomínky paní Tomčíkové, stejně jako ostatních přítomných, zjitřila nedávná nehoda, jež se odehrála jen malý kousek od místa střetu vlaku s mostem.

Přestože se i další neštěstí, které si opět vyžádalo několik lidských životů, stalo ve Studénce, oběti z osmého srpna samotné místo neviní. „Město Studénka jako takové bych do toho vůbec netahala. Co je stejné, je to, že se ta tragédie odehrála na železniční trati, že tam byla překážka, že zatímco strojvedoucí věděli, že se blíží neštěstí, lidé ve vagónech vůbec nic netušili…," okomentovala situaci Naděžda Tomčíková.

Na otázku, co jí samotné v první chvíli, kdy se o srážce z 22. července dozvěděla, prolétlo hlavou, odpověděla: „Mé pocity byly shodné s pocity mnoha dalších. Myslím, že jsme začali okamžitě podvědomě brečet. Je to pocit, jako že je to to samé, co se stalo vám."

Bude výstražný bilboard?

Pietního setkání se zúčastnili také zástupci města Studénka. Místostarosta Petr Odchodnický při té příležitosti přiznal, že rada města má za sebou jednání, jehož ústředním tématem byla ona nedávná tragická nehoda.

„Lidé nám začali posílat návrhy, jak by situaci s přejezdem řešili. Drtivá většina z nich pro nás však není uskutečnitelná," přiznal studénecký místostarosta a pokračoval: „My toho ostatně moc dělat nemůžeme. Samotná rada se shodla na tom, že řešení problému není na městě, ale že musí přijít z mnohem vyšších míst. Navíc náš přejezd patří, alespoň co se týče zabezpečení, mezi top v zemi."

Přestože skutečnost, že se obě tragické nehody staly na území Studénky, je jen smutná náhoda, podle informací zástupců města uvažuje radnice o tom, že by řidiče před další fatální chybou alespoň varovala.

„Jedním z návrhů bylo, abychom k přejezdu umístili billboard, na kterém by byl záběr onoho střetu Pendolina s kamionem, tedy až bude oficiálně zveřejněn. Jde však pouze o jakési gesto, pokus z naší strany, protože u obou nehod selhal lidský faktor, a ten ovlivnit nelze," dodal na závěr Petr Odchodnický.