Okolo desáté hodiny ranní se pozůstalí, ti, kteří cestovali v osudný den vlakem EC Comenius i lidé, jež pomáhali v prvních chvílích zraněným, sešli u provizorního památníčku nedaleko nově postaveného mostu ve Studénce.

„Setkání není první. Setkali jsme se po tenkrát po třech měsících, po půl roce, po roce a teď jsme tady letos i proto, že nám to tejně doma nedá spát, když se to datum blíží,“ přiblížila Naděžda Tomčíková, zdravotnice, která sama cestovala vlakem a po nárazu pomáhala zraněným a otřeseným cestujícím mezi prvními.

Položit kytici či zapálit svíčky přicházeli lidé během celého dne. Mezi nimi byla i trojice mužů, kteří 8. srpna před dvěma lety jeli vlakem do Prahy na koncert heavymetalové skupiny Iron Maiden.

„Měli jsme hlavně hodně štěstí, protože jsme jeli ve čtvrtém voze. Bylo nás tenkrát šest, kolega zrovna zapíjel narození dcery,“ svěřil Lukáš Marek. „Sedli jsme si do místenkáče. Přišla k nám průvodčí a řekla, že máme jít dopředu, ale my jsme už měli vytažené všechny věci, tak jsme řekli, že až někdo přijde, půjdeme pryč. Ještěže jsme dopředu nešli,“ doplnil jej kamarád David Kalinský s tím, že po srážce vlaku ještě dlouhou dobu slyšel pískání brzd.

„Špatně se usínalo, jinak to nebylo nějak strašné. Nejhorší byly první dva měsíce,“ dodal Marek. Všichni přátelé se shodli na tom, že je dobré si takovéto události každoročně připomínat. „Tohle se prostě stávat nesmí,“ zdůraznil Kalinský. Do Prahy na koncert nakonec přeci jen dojeli, ale autobusem.

Na vzpomínkovou akci se dostavil také strojvedoucí vlaku Jiří Šindelář. „Já bych přijel stejně, i bez pozvání. Navíc jsem se dozvěděl, že tady konečně dojde ke stavbě pomníčku a myslím si, že je to povinnost, abycho to místo navštívil,“ zmínil muž, kterého mnozí pokládají za hrdinu.

Právě jemu se podařilo na poslední chvíli zpomalit vlak ze 134kilometrové rychlosti na 90. Bez jeho rychlé reakce mohly být ztráty na životech ještě vyšší. On sám už do řídící kabiny nevešel. U dráhy ale zůstal, i když v depu.

Letos na jaře vzniklo nové občanské sdružení s názvem Comenius 2008 Studénka, jež si vzalo za cíl vytvořit důstojné místo, připomínající předloňskou událost. Akademický sochař Miroslav Rybička z Jistebníku vytvořil návrh, který počítá s vytvořením pomníku o výšce 2,4 metry a šířce okolo 4 metrů z pohledového betonu.

„Je sepsaná smlouva o dílo, v níž jsme si s panem Rybičkou dohodli, že hrubá stavba památníku bude dokončena 2. listopadu a 8. května 2011 by měl být památník, včetně okolní úpravy, zhotoven. Upraveno bude jeho okolí tak, aby to bylo důstojné místo, nejen pro památku těch, kteří přišli o život, ale i dík za to, co ti ostatní udělali pro pomoc a záchranu životů,“ vysvětlil jednatel občanského sdružení Rudolf Svoboda.