S přicházejícím jarem se některá města a obce na Novojičínsku pouštějí do kácení stromů, které jsou ve špatném stavu a mohly by tak ohrožovat bezpečnost lidí. Jako například v Novém Jičíně, kde již před pár dny padl k zemi vzrostlý strom v Janáčkových sadech.

Kácení nebezpečných dřevin pokračovalo také v tomto týdnu, a to konkrétně v jedné z kopřivnických místních částí Lubině. V tomto případě musel k zemi mohutný, více než desetimetrový jasan ztepilý, jenž vyrůstal v těsné blízkosti zástavby rodinných domů.

Jeho pokácení zajistil stát ve spolupráci s profesionálními hasiči ze stanice Nový Jičín a s využitím výškové techniky vypůjčené od hasičů z Bílovce.

„Novojičínské pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) využilo na základě Memoranda o spolupráci uzavřené mezi ÚZSVM a Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru České republiky už opakovaně pomoci hasičů při odstranění nebezpečných stromů,“ uvedla Adéla Janů z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových s tím, že pokácení stromu provedli novojičínští hasiči v rámci své odborné přípravy.

Zároveň dodala, že tato spolupráce je prospěšná i s ohledem na úspory ve státním rozpočtu.

„Provedení obdobné práce soukromou firmou by vyšlo státní pokladnu na více než deset tisíc korun,“ poznamenala.

Důvodem, proč vůbec úřad přistoupil k likvidaci stromu bylo to, že byl již ve velmi špatném stavu. Nejenže byl jeho kmen po celé délce napadený dřevokazným hmyzem, ale navíc u něj docházelo k rozsáhlému prosychání větví.

„Vzhledem k masivnímu napadení a nevratnému poškození stromu povolil odbor životního prostředí Městského úřadu Kopřivnice pokácení nebezpečné dřeviny,“ doplnila informaci Adéla Janů a dále dodala, že pokácení tak vzrostlého stromu v bezprostřední blízkosti rodinných domů nebylo vůbec jednoduché.

Hasiči proto nejprve odstranili prosychající větve a teprve až poté se mohli pustit do odřezávání kmene po jednotlivých částech.