„Slyšel jsem to minulý pátek. Na vlastní oči jsem tu výzvu neviděl, ale prý se oní píše na webových stránkách nazvaných Ruská škola,“ potvrdil ředitel Základní školy T. G. Masaryka vBílovci Norbert Nossek. Jeho reakce na výzvu byla očekávaná. „Je to šílené. Když si uvědomíte, že to nevymyslí dítě,“ naznačil. Aby Nossek zabránil jakémukoliv natáčení ve školní budově, vyhlásil přísný zákaz používání moderní techniky. „Za pořízení zvukového či obrazového záznamu vareálu školy bude snížena známka zchování. Bohužel, co se děje za školním plotem už neovlivním,“ poukázal ředitel bíloveckéškoly.

Školy se používání hlavně mobilních telefonů brání stále častěji. „Ve vyučování je unás přísný zákaz na mobily, musí být všechny vypnuté,“ zmínila se Alena Rusková, zástupkyně ředitelky Základní školy vKuníně. Ovýzvě knatočení brutálních snímků nevěděla. „Alespoň knám se nic zatím nedoneslo,“ připojila. Sproblematikou pořizování záznamů na mobilní telefon či jiným přístrojem se zatím nesetkala ani Zdeňka Murasová, ředitelka Základní školy Tyršova 913ve Frenštátě pod Radhoštěm. „Zatím jsme takový případ neměli. Alespoň nevím otom, že by si žáci ve škole něco natáčeli,“ uvedla Murasová.

Pokud někdo vyzývá druhou osobu knatáčení klipu snásilným obsahem, dá se to podle okresního policejního mluvčího Zbyňka Tomšíka považovat za trestný čin nabádání ktrestnému činu násilné povahy. Vzhledem ktomu, že se na internetu objevuje stále více záznamů snásilnou či jinou kriminální tématikou, policie se stále více zaměřuje na sledování tohoto média. „Také na okresním ředitelství policie vNovém Jičíně existuje specialista na vyhledávání a zkoumání internetových trestnýchčinů.

Pavel Karban

Ivan Pavelek