Přes louku od lavičky stojí dlouhá patrová budova s přístavbou. „To byla jídelna a v té velké budově byli učni. To ale skončilo už dávno, řekla bych, že tak třicet, pětatřicet let to nefunguje. Teď jsou tam nějaké firmy a nahoře byty,“ pokračuje žena s pohledem na objekty. O tom, že je má dostat město Studénka darem od Moravskoslezského kraje, ví. Město o tom veřejně informovalo.

Darovací smlouvu s Moravskoslezským krajem na nabytí budovy a pozemku bývalého internátu v katastru Butovice zastupitelé Studénky projednávali na jejich nedávném zasedání. Místostarosta Studénky Jiří Švagera, který materiál předkládal k projednání, upozornil, že součástí materiálu je doplnění smlouvy, ve kterém kraj upřesnil definici veřejného zájmu v souvislosti se stávajícími nájemními smlouvami.

Historický dům číslo 4 na náměstí Míru ve Frenštátě pod Radhoštěm, květen 2023.
VIDEO: Frenštát zvažuje, že koupí historický dům na náměstí. To je on, podívejte

Zastupitele Karla Poláka hlavně zajímalo, co s objektem bude město dělat. „Máme nějaký záměr? Těm lidem se samozřejmě nájmy prodlouží, ale ta jídelna a kuchyň jsou v dost hrozném stavu, navíc tam je špatný přístup. Zezadu jsou jedny úzké dveře a zepředu se tam asi moc dělat nedá,“ konstatoval Karel Polák.

Místostarosta Švagera sdělil, že v současné době město žádný konkrétní záměr nemá. „Je možné využití z hlediska nějaké mateřské školky, sociálního bydlení, další veřejné zájmy z hlediska potřeb města. Ale konkrétní projekt v tuto chvíli nachystaný nemáme. Nebráníme se, ani pokud přijde nějaký návrh ze strany zastupitelů,“ dodal Jiří Švagera.

Městská ubytovna Na Nivách ve Frenštátě pod Radhoštěm, 27. dubna 2023.
VIDEO: Frenštát ruší ubytovnu. Kam půjdeme, bojí se sociálně slabí obyvatelé

Starosta Studénky Libor Slavík potvrdil, že úvahy jsou nad mateřskou školou. „V úvahu přichází dětská skupina, nějaké ordinace pro lékaře, bydlení v patře. Částečně chceme i zachovat nájmy pro drobné podnikatele. V tuto chvíli se nic nemění, smlouvy pro všechny nájemce budou platné, jak jsou doteď. Případně budou uzavírány s novými nájemci,“ ubezpečil starosta Studénky a dodal, že nyní se teprve začne připravovat projektová dokumentace na celkovou úpravu budovy a zároveň se budou hledat dotační prostředky. Smlouvu o nabytí nemovitostí zastupitele schválili.