Alej je další inciativou občanského sdružení Naše Beskydy a navazuje na loňskou akci, kdy toto sdružení, zástupci obcí z Frenštátska a okolí, společně s Martinem Bursíkem a dalšími politiky, nechali na Pustevnách symbolicky uzamknout zemi valašskou na sto roků, aby ji ochránili před snahami těžebních společností.

Právě alej má být stálou připomínkou přání, které chce Beskydy bez dolů. V sobotu 31. května zasadili pracovníci firmy Graseko nedaleko tamní kapličky první dvě mladé lípy. „Jsou to asi čtyři roky staré stromy. Trochu mám strach, aby se udržely. Na výsadbu je už pozdě, sadit se má tak do konce dubna, ale něco s tím uděláme,“ sdělil Dalibor Slíva z ostravské firmy Graseko, která projevila přání starat se o alej po celých sto let.

Předseda občanského sdružení Naše Beskydy, Stanislav Uruba, prozradil, že na myšlenku stoleté aleje přišla jeho manželka. „Za každý rok bez dolů vysadíme pár lip, takže by tady měla vzniknout alej, která bude mít sto párů,“ vysvětlil podstatu myšlenky Uruba. A zároveň dodal, že dlouho hledali vhodné místo. „Nemohli jsme najít tak dlouhý úsek, až nás napadla tato cestička, která navíc spojuje Frenštát s Trojanovicemi,“ doplnil.

Alej v sobotu symbolicky otevřeli ministr Martin Bursík, poslankyně Parlamentu Kateřina Jacques a starosta Trojanovic Jiří Novotný.