Na obecním úřadě v Šenově u Nového Jičína se ztratily zápisy z jednání rady a zastupitelstva obce z předchozích let, společně s dalším větším množstvím dokumentů. Ztrátu řešila policie, ale protože případ odložila, pracovníci úřadu musí nyní veškeré ztracené dokumenty obnovit.

Podle informací poskytnutých současným starostou obce Vojtěchem Hyvnarem se ze společného úložiště dat ztratila elektronická podoba zápisů z jednání šenovské rady a zastupitelstva a také množství dalších materiálů. Zaměstnanci na to, že dokumenty na úřadě chybí, přišli krátce po svém nástupu do práce. „Po volbách, kdy sem na úřad přišel skoro celý nový personál, paní, která byla na dlouhodobé pracovní neschopnosti a chodila nám vypomáhat, zjistila, že v systému ty zmíněné zápisy chybí,“ nastínil situaci starosta Hyvnar. „Vzhledem k tomu, že dneska je celý svět založený a postavený na počítačích a vyhledávání a orientace v písemné podobě dokumentů je náročná, znamená to pro obec dosti velký problém,“ doplnil Hyvnar vzápětí.

Věc se starosta rozhodl předat policii. Ta případ vyšetřovala kvůli podezření ze spáchání přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací, ale nakonec případ odložila. Starosta Hyvnar má podle všeho podezření, kdo za ztrátou dat a dokumentů stojí, ovšem nahlas je říct odmítl: „O tom, kdo to mohl udělat, tušení mám, ale říci to nemohu, protože policie případ odložila s tím, že není možné prokázat, že se tohoto činu dopustila konkrétní osoba.“ Na ztrátu dokumentů se názory v obci liší. Zatímco někteří v ní vidí snahu znemožnit nebo alespoň zkomplikovat novému vedení obce práci, jiní se na věc dívají úplně jinak. To je i příklad bývalého starosty obce Vladimíra Demetera. „Co vám na to mám říct? Nic moc o tom sice nevím, ale domnívám se, že lidé, kteří na úřad přišli, se tam zatím nevyznají, a že se mohlo stát, že data vymazali oni,“ vyjádřil se ke kauze Demeter. Podle něj se z úřadu navíc neztratily dokumenty, které by se již nedaly obnovit nebo by byly nezbytné a důležité. „Zmizet měla data pouze soukromá, to znamená, že víceméně věci, které byly zpracované pracovníkem, jenž to měl spíš jako pomůcku pro práci. Nebyly to nějaké údaje, které by byly životně důležité,“ dodal Demeter. Co je podle bývalého starosty problém je to, že ztrátu dat měli „odnést“ zaměstnanci. „Připadá mi nesmyslné podezřívat ze ztráty dokumentů lidi, co na radnici léta pracují. Myslím, že za to mohou noví zaměstnanci, že někdo prostě udělal chybu,“ myslí si bývalý starosta obce.