Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Katastrofa! Z horského potoka mizí ryby

TROJANOVICE - „Zhorského potoka je udělaná stoka, do které se bude život jen velmi těžko vracet,“ tvrdí Miloš Martínek, předseda rybářů severní Moravy a Slezska.

21.8.2007
SDÍLEJ:

Podle Miloše Martínka z potoka zmizely chráněné vranky a raci.Foto: DENÍK/Iva Jalůvková

Spory mezi rybáři a Lesy České republiky kvůli úpravám na horském potoku Bystrý vTrojanovicích neberou konce. Bystrý je podle Miloše Martínka, člena republikové rady Českého rybářského svazu a předsedy rybářů severní Moravy a Slezska, prakticky dálnicí, ve které je zlikvidováno vše živé. Zpotoka už údajně zmizely rybky vranky i raci. Příčinou jsou, podle šéfa rybářů, protipovodňové úpravy na toku. Ty tam nechaly provést Lesy České republiky. „Je to totálně zničený potok. Před úpravami byl tok užší a nebyl tak rovný. Navíc tu byly nějaké prohlubně a stromy. Zeleň je prakticky celá odstraněná a potok je otevřený. Není tady nic schopné života,“ rozhořčuje se Martínek.

Státní podnik, Lesy České republiky, však rybářům oponuje. „V jednom úseku došlok rozšíření korytav důsledku povodní, naposledy v roce 1997.Správce toků při úpravách respektoval stávající šíři koryta, jeho směr a zachovalmeandry,“ brání se Miroslav Kahánek ze Správy toků voblasti povodí Odry.

Problémem se již zabývá i Česká inspekce životního prostředí. „V této chvíli podnět řešíme. Požádali jsme Agenturu ochrany přírody o vypracování posudku, zda úpravy byly škodlivé pro biotopy zvláště chráněných živočichů, a zda tu došlo kohrožení nebo narušení ekologicko-stabilizační funkce významného krajinného prvku vodního toku a údolní nivy,“ uvedl ředitel České inspekce životního prostředí, Karel Kozubek. Na výsledky šetření inspekce zatím čeká.

 

Potok zůstal bez života

TROJANOVICE - Lesy ČR se brání, prý jim šlo o zachování co nejpřirozenějšího životního prostředí.

Potok Bystrý je v současné době předmětem sporu mezi rybáři a Lesy České republiky. Rybáři obviňují Lesy České republiky, že kvůli stavebním úpravám, které na toku nechaly provést, zmizel z potoka život.

„I když té vody tady bude víc, tak ta ryba není schopná života, nemá úkryt, nemá nic,“ stěžuje si Miloš Martínek, předseda rybářů severní Moravy a Slezska.

Miroslav Kahánek z Lesů ČR je přesvědčen o správném postupu provedených úprav. Podle něj bylo zachováno stávající koryto toku s proměnlivou šířkou ve dně, zachovány meandry a směr toku. „V úseku byly pouze sanovány nátrže opevněním břehů kamennou rovnaninou, vystaveny tři kamenné přehrážky a jeden srubový stupeň. Jsou zde ponechány úseky bez zásahu s přirozenými břehy a dnem,“ nastínil Kahánek.

Druhý úsek byl prý pouze opevněn lomovým kamenem. „Nebyla zde měněna trasa toku, tudíž byly zachovány veškeré směrové oblouky či meandry. V tomto úseku byl tok upraven již počátkem minulého století,“ doplnil.

„Cílem těchto úprav je zajištění protipovodňové ochrany území, ochrany osob a majetku, se zachováním co nejpřirozenějšího životního prostředí“ uvedl Kahánek. To však Martínek odmítá. „Úpravy se dělaly tam, kde žádný majetek neohrožují. Prostě se to dělá plošně, neuváženě a proinvestovávají se tam strašné peníze. A hlavně se to dělá necitlivě k přírodě,“ dodal Martínek.

Kahánek tvrdí, že po dokončení prací v obou úsecích provedli výsadbu břehového porostu, a to i tam, kde předtím nebyl. Kvůli suchu nevysadili vrbové řízky pro vytvoření krytin okolo koryta toku. Ty by chtěl správce toků vysadit na podzim letošního roku.

Martínek však zastává názor, že břehový porost nebude schopen prostoupit svými kořeny břeh potoka, který je vysázen kameny.

„Potok prakticky ztratil takovou svou retenzi vody. Každá taková stavba by měla nějakým způsobem tu vodu zadržovat, aby se zde udržovala,“ zlobí se Martínek.

 

21.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Vizualizace.
4

Nový Jičín se konečně dočká nových bytů

Vedoucí Studénka v derby přejela mladé Ďábly

Kdo se mu prozatím postavil do cesty, toho nemilosrdně smetl z cesty. Studénecký vagón nadále kráčí novou sezonou krajské ligy bez jediného zaváhání, když naposledy uspěl v derby v Novém Jičíně, kde tamní B tým porazil 7:1.  

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Celkem 160 praktických lékařů pro dospělé ordinuje v okrese Ostrava. Pokud se ke svému praktikovi vydáte zítra (ve středu 18. října), budete mít smůlu. Bude mít zavřeno. Praktičtí lékaři totiž budou stávkovat.

Tatra brala s Bobry bod. Teď ji čeká v derby Nový Jičín

Druholigoví hokejisté Kopřivnice padli ve Valašském Meziříčí v prodloužení a už ve středu v 18 hodin hostí rozjetý Nový Jičín.  

Obránce kopřivnické Tatry Stříž: Na Švédsko i Francii budu rád vzpomínat

/ROZHOVOR/ Patnáct let. Tak dlouhou část kariéry strávil v zahraničí odchovanec Frýdku-Místku David Stříž, který před sezonou vyztužil defenzivu druholigové Kopřivnice. Zkušený zadák, kterému bude 8. listopadu 36 let, strávil sedm sezon ve druhé švédské lize, což následně trumfl osmiletým angažmá ve francouzském Štrasburku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení