Čáp bílý je obyvatelem Záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Bartošovicích již několik let. Po zásahu elektrickým proudem mu totiž chybí část pravého křídla a od té doby čáp nemůže létat.

„Vloni na jaře se v jeho společnosti začal objevovat čáp, který s naším invalidou trávil dlouhé hodiny. Přinášel větvičky, které porůznu přemisťoval, a zjevně vybíral místo na hnízdění,“ popsal první kontakt pracovník stanice Jan Kašínský. Po několika týdnech vybral pro stavbu hnízda sloup elektrického vedení v sousedství stanice. Toto místo však bylo pro zraněného čápa zcela nedostižné, což si časem uvědomil i jeho partner a základ hnízda i bartošovického čápa opustil.

Ovšem letos v dubnu se objevil v areálu venkovní expozice znovu. „Nevím, zda se jedná o téhož jako loni, ale mnohé tomu nasvědčuje. Podobně jako vloni, náš čáp svého partnera vítá nadšeným klapáním zobákem a přitom ignoruje ostatní čápy, kteří často nízko nad stanicí přeletují, nebo dokonce usedají na střechy nebo domy,“ rozvedl Kašínský.

„Cizinec“ je od ostatních čápů snadno rozeznatelný, neboť má lehce nažloutlé peří, které si přinesl ze zimoviště. Podle pracovníků stanice to může nasvědčovat tomu, že zimuje v místech, kde je bahnitá voda, nebo je zaprášen od pouštního prachu. Po zkušenosti z loňského roku čápům záchranáři usnadnili budování a výběr hnízda. Umístili totiž jeho základnu pouhý jeden metr nad zemí, poblíž rybníka ve venkovní části stanice. „Navíc k němu vede rampa, lehce zvládnutelná i naším nelétajícím čápem,“ uvedl pracovník stanice. Pár začal velice brzo hnízdo upravovat a vystýlat.

Nedaleko hnízda je umístěn fotoautomat, ve stanici tak mají výborný přehled, co se v jeho okolí děje. „Doposud jsme nepozorovali páření a proto nevíme zcela jednoznačně, který z čápů je samec, respektive samice,“ přiznal Jan Kašínský a jedním dechem dodal: „Pouze ze všeobecných náznaků předpokládáme, že by ten náš mohl být čápicí. Například, pokud je na hnízdě, často leží, jako při zahřívání vajec, rovněž nové hnízdo častěji zakládá samec.“

Bartošovická záchranná stanice tak má dalšího „nájemníka“, který společně s ostatními čápy, s volavkou, kormoránem, srnou či želvami osídluje výběh kolem rybníka. „Je obdivuhodné, jak živo bývá v okolí hnízda nejen během dne, ale i v noci,“ doplnil Kašínský.