Orlice Gabča vylétla do volné přírody v srpnu 2007. Její pouť životem však byla násilně přerušena koncem letošního září, kdy kadaver Gabči nalezli pracovníci záchranné stanice ve Voticích nedaleko středočeských Olbramovic. Uhynulé tělo orlice bylo již vyschlé a bez živých červů.

Přivolaní policisté nález zdokumentovali a poslali na rozbor. „Po shlédnutí fotografií mrtvé orlice se přikláním k závěru, že Gabča uhynula na následky zasažení elektrickým proudem. Prověřují se však ještě další možnosti úhynu, jako je otrava,“ nastínil své domněnky před časem Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice pro volně žijící živočichy Bartošovice, která unikátní projekt návratu orlů skalních do přírody realizuje.

Více k úhynu orlice se dočtete ZDE.

Jak moc se Orel mýlil, dokázaly právě výsledky analýzy. Z nich totiž vyplývá, že v žaludku orlice byl zjištěn carbofuran. „Jde o zakázaný druh pesticidu, dříve používaný v zemědělství. Orlice byla tedy otrávena po pozření otrávené návnady,“ zhrozil se Orel.

Základní organizace ČSOP Nový Jičín podala v souvislosti s otravou orlice Gabči pesticidem carbofuranem trestní oznámení na neznámého pachatele a současně se rozhodla vypsat odměnu 50 tisíc korun za dopadení a potrestání člověka, traviče, který orlici Gabču otrávil. „Odměna bude vyplacena osobě nebo osobám, které poskytnou informace, na jejichž základě dojde k usvědčení a potrestání pachatele této závažné trestné činnosti,“ informoval Orel s tím, že kdokoli bude mít k tomuto konkrétnímu případu nějaké informace, může se obrátit na novojičínskou organizaci nebo přímo na kterékoliv oddělení Policie České republiky.

Není to však zdaleka jediná odměna, která by byla na pachatele vypsána. Již mnohem dříve, zcela nezávisle na organizaci ČSOP Nový Jičín, vypsala odměnu za dopadení pachatelů této trestné činnosti také Česká společnost ornitologická, která již na tento účel vybrala přes 70 tisíc korun.