VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za kritiku sám sklidil kritiku

Fulnek - Pořádné kritiky vlastní osoby se od obyvatel dočkal bývalý místostarosta Fulneku Jaroslav Štekbauer. Stalo se tak ve chvíli, kdy kritizoval současné vedení města.

19.9.2011 8
SDÍLEJ:

Zastupitel a bývalý místostarosta Fulneku Jaroslav Štekbauer.Foto: DENÍK/Ivan Pavelek

Vztahy mezi členy bývalého vedení a bývalé takzvané opozice, která vede Fulnek v současné době, jsou již několik let hodně napjaté a občas na zasedání zastupitelstev vygradují do dramatických i komických situací. Nejinak tomu bylo na nedávném posledním zasedání.

Ve chvíli, kdy se projednávaly rozpočtové změny, se ozval bývalý místostarosta Jaroslav Štekbauer (ČSSD), kterého zajímalo, proč město vyňalo z položky Suchý poldr Jerlochovice 220 tisíc korun. „Takže vy jste ten suchý poldr odpískali,“ neodpustil si poznámku Štekbauer.

Starostka Jana Mocová (SNK-SRŠ) připomněla, že již na minulém zasedání zastupitelstva vysvětlili, že jsou velké majetkoprávní problémy, které město musí řešit, a do té doby protipovodňovou akci odložilo. Vedoucí odboru územního rozvoje Radka Krištofová ji doplnila, že nepředpokládá, že by se pozemkové záležitosti v této věci letos podařilo dořešit. „Tak vy házíte občany Jerlochovic i občany Fulneku přes palubu,“ pustil se do vedení města Štekbauer. Mocová znovu upozornila, že je akce pouze pozastavena. „Chápu, že jste si mysleli, že dotace bude pamatovat i na úhradu pozemků, ale tak to nebylo. A bohužel, pokud si každý řekne za pozemek v budoucí zátopě stovku za metr nebo více, pro město to bude znamenat miliony,“ vysvětlila Mocová a dodala, že pozemky, o nichž město jedná, mají celkem 59 tisíc metrů čtverečních. „Pokud se nedohodneme, musíme čekat, až to bude součástí územního plánu. Pak teprve budeme moci pozemky případně vyvlastnit. Od začátku je to špatně zadáno, a pokud by teď město chtělo pokračovat v projektu, vyhodí asi tři sta tisíc z okna,“ řekla dále mimo jiné starostka.

Co to je milion?

Štekbauer ale pokračoval v útoku. „My jsme měli od lidí v suchém poldru podepsané smlouvy. Hledali jste způsoby, jak to nejde, a ne, jak to jde. Jedná-li se o akci, na níž dostaneme stoprocentní dotaci ve výši čtyřiceti milionů, pak milion je zanedbatelná ztráta. Slovo starostka znamená starat se o občany. Ten suchý poldr už tady nikdy nebude, to garantuji. Když přijde větší voda, nevím, jak vysvětlíte, že jste nepokračovali v naší práci,“ řekl Štekbauer.

Další slova bývalého starosty již začínala připomínat politický projev. „Vy jste nabídli majitelům jen sedmdesát korun, takže se nedivte, že to odmítli,“ kritizoval dále vedení města Štekbauer, jenž později rétoricky dodal, že povodně jsou tak mimořádná záležitost, že nelze hledět na cenu za metr pozemků. A dodal, že je to otázka životů a majetku občanů.

Mocová odvětila, že se chce chovat jako správný hospodář a že když město prodává pozemky za padesát korun, nemůže vykupovat prakticky bezcenné pozemky za dvojnásobek a více. „To je tak na kontrolu hospodaření s majetkem města. Pod to se nepodepíši,“ řekla důrazně.

Sliby chyby

Zastupitel Petr Moc (ODS), jenž vstoupil do diskuze, pronesl, že Štekbauer se věc snaží zpolitizovat a zatahuje do toho obyvatele města. „Mám pocit, že něco, co jste nezvládli za minulé období jako vedení i jako zastupitelstvo, teď podsouváte současnému vedení. Do toho zatahujete emoce, že nechráníme lidi. Pane Štekbauere, vytrháváte věci z kontextu. Možná chcete působit tak, jak vůči vám v minulém zastupitelstvu vystupovala dnešní starostka a tehdejší opozice. Ale to, co předvádíte, je parodie na jejich účinkování. Zesměšňujete se před zastupitelstvem i občany města,“ pronesl tvrdá slova Moc, k němuž se vzápětí přidali i přítomní obyvatelé.

„On nebyl schopný dát dohromady věci kolem hřiště za čtyři roky. Chtěl to zadarmo. Nebyl schopný dát věci do pořádku a vám něco vytýká?“ tázal se směrem k zastupitelům jeden z přítomných. Další žena, sedící vedle něj, uvedla, že dvacet let chodili na úřad kvůli cestě. „On říkal, ať přijdeme, a když jsme přišli, tak se pořád nic nedělo. Dělali si z nás jenom vrtuli. A najednou má takový zájem o lidi,“ postěžovala si žena.

„Važte slova!“ ozval se Štekbauer a opět zdůraznil, že si myslí, že vedení města za posledního půl roku neudělalo vůbec nic. „A ještě něco na pana Moce: Co si vy myslíte, to je mi šumafuk,“ pronesl Štekbauer, jenž je také členem krajského zastupitelstva. Mocová zopakovala, že město stále jedná. „Jsou ale věci, které nepřeskočíte,“ uzavřela.

Autor: Ivan Pavelek

19.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení