Město Kopřivnice se před koncem roku náležitě vyznamenalo. V roce 2007 získala Kopřivnice vůbec poprvé ocenění kategorie B v rámci Zdravých měst. Ještě v prosinci 2008 se však městu podařilo tento titul obhájit a našlápnout si tak do budoucna k další metě. Tou má být podle místostarostky města Kopřivnice Dagmar Rysové kategorie A.

Probojovat se až k tomuto titulu však není jednoduchá a jednorázová záležitost. „Než jsme získali tuto kategorii B, museli jsme splnit předepsaná kritéria v kategoriích D a C,“ uvedla místostarostka Rysová. „Jsou daná pravidla a to jak formální, což znamená že máme komisi, máme proškolené koordinátory a naplňujeme kritéria. A pak to jsou praktické věci, které jsou o práci a komunikaci s lidmi, o přístupu k občanům i organizacím. Jde především o to, zapojovat veřejnost do procesů plánovacích a rozhodovacích ve veřejné správě,“ popsala Rysová. Zapojení do strategického plánování, den Země, den bez aut a podobné akce a příležitosti ve městě, ve kterých se mohou lidé vyjádřit, přispěly právě k tomu, že Kopřivnice získala tento certifikát podruhé.

Ještě vyšším oceněním je kategorie A. Tu však podle Rysové nemá v České republice žádné z měst. Titul kategorie B je pro Kopřivnici o to cennější, že se jim pyšní pouze pět měst v republice. Kromě Kopřivnice je to Chrudim,Vsetín, Litoměřice a Prostějov. Přesto však má město automobilů ke kategorii A slušně našlápnuto. „Ocenění kategorie B se uděluje třikrát po sobě. Poté už město může získat titul kategorie A,“ vysvětlila Rysová.

Současně s tímto titulem získala Kopřivnice také ocenění za dlouhodobý a ukázkový postup v kvalitě Zdravého města od Národní sítě Zdravých měst v České republice. „Tím, že jsme členy Národní sítě Zdravých měst, máme možnost se ucházet o finanční prostředky, které jsou vypsány pouze pro Zdravá města z dotačního programu ministerstva životního prostředí a města kategorie B mohou dosáhnout až na dvoumilionové dotace na projekty, které mohou trvat až dva roky,“ prozradila Rysová výhody členství v Národní síti Zdravých měst.