Na jedné straně rozhořčení a silná slova, na druhé zdůvodnění a upozornění na dopravní značky. Tak v několika posledních dnech vypadá každodenní situace na křižovatce v blízkosti obchodního domu Tesco v Novém Jičíně.

Od začátku března tam pro řidiče jedoucí ve směru od Intersparu platí zákaz odbočení vlevo, tedy k nákupní zóně. Drtivá většina tento zákaz ovšem nerespektuje, respektive jej ve velké řadě případů ani nezaregistruje. Protože tak dochází ke kolapsu dopravy, rozhodli se to novojičínští policisté řešit, a to důkladně.

Domluvou i pokutou

„Oprava mostu si vyžádala úpravu dopravního značení. Řidiči však tohoto značení, týkajícího se zákazu odbočení, nedbají, čímž dochází k ucpání samotné světelné křižovatky a také kruhových objezdů ve městě," okomentoval současnou situaci tiskový mluvčí novojičínské policie Petr Gřes.

Ten byl, společně s dalšími policisty, ve středu 26. března na místě. A jak bylo vidět, zákazu si opravdu mnoho řidičů vůbec nevšimlo.

„Jezdím tady roky, a když je to teď zúžené, vůbec mě nenapadlo, že bych sem nesměl odbočit. Přiznávám, upozornění jsem si nevšiml, soustředil jsem se na jízdu," hájil odbočení jeden z řidičů, které hlídka ve středu zastavila. Přestupek řešili policisté domluvou.

Další z „hříšníků", jenž na křižovatce špatně odbočil o den dříve, takové štěstí neměl.

Pan Fiurášek z Fulneku zaplatil za svou chybu dvě stě korun. „Jak je to tam zúžené, člověk se musí dívat, aby se tam vůbec trefil. Potřeboval jsem odbočit doleva k Tescu, zákazu odbočení jsem si ale vůbec nevšiml. Odbočil jsem a hned mě stopli policajti," svěřil se naší redakci rozhořčený muž a vzápětí pokračoval: „Bylo jich tam hned šest. Místo, aby vlezli do křižovatky a pomáhali tam v dopravě, tak jsou schovaní za rohem a pokutují. Velmi mě to rozohnilo," dodal na závěr rozlícený muž.

Značek je hned několik

Policisté o problémech vědí, ale zároveň své počínání obhajují tím, že je vše důkladně označené. „Značek upozorňujících na změnu je v tom směru hned několik. Ať se na to řidiči dívají jakkoliv, když je neuposlechnou, dojde k okamžitému zacpání křižovatky a kolapsu jindy plynulé dopravy," uvedl vedoucí dopravního inspektorátu Jaromír Stecula a dodal: „Vždyť ten zákaz během několika minut poruší deset z projíždějících řidičů."

Rekonstrukce mostu bude prováděna po polovinách a investorem je Ředitelství silnic a dálnic ČR.

„Stavební úpravy potrvají podle předpokladu do poloviny měsíce září. Dopravní situace zatím nebude dovolovat řidičům v daném úseku odbočit, tuto možnost mají po ujetí několika stovek metrů. S ohledem na zajištění bezpečného a plynulého průjezdu daným úsekem apelujeme na řidiče, aby tohoto dopravního značení dbali. Předejdou tak možným dopravním kolizím a také pokutám od policistů," dodal na závěr Petr Gřes.