Podpisy pod petici, nazvanou Zachraňte Ondráš, sbírají mimo jiných i samotné soubory, kterým osud jejich kolegů z Brna není lhostejný. „Měli jsme teď vystoupení ve Štramberku a sesbírali jsme tam kolem sedmdesáti podpisů,“ nastínil Svatoslav Válek, vedoucí souboru lidových písní a tanců Javorník z Nového Jičína, kterému je Ondráš velmi blízký. „Sám jsem tam dva roky působil. Byli jsme tam i s manželkou v letech 1976 a 1977,“ podotkl Válek s tím, že v souboru v té době působil jako tanečník. Nejen proto se také rezolutně staví proti zrušení souboru. „Byla by to velká škoda a ztráta nejen pro vojsko, ale pro kulturu vůbec,“ nastínil.

Armádu, která nyní prochází transformací ve všech jejích složkách a chce uspořit co nejvíce peněz, ale zřejmě ztráta souboru nebolí. „Částečná redukce se musela dotknout také armádních hudeb. Volba úplného zrušení padla právě na Ondráš, protože i přes nesporné umělecké kvality nemá s armádní činností nic společného,“ vysvětlil důvody zániku souboru Jan Pejšek z tiskového odboru ministerstva obrany. Podle jeho slov je pro armádu prioritní zachování posádkových dechových hudeb, které jsou potřebné k nezbytným vojenským ceremoniím.

Jediný český profesionální folklorní soubor, kterým Ondráš je, uspořádá kolem 240 vystoupení ročně po celém světě. Jeho pásma, ve kterých předvádí nejen folklor, ale i klasiku, jazz a různá divadelní ztvárnění, zhlédne ročně přes sto tisíc diváků. Známý je také lidem z Novojičínska. „Každý druhý rok je máme na Frenštátských slavnostech. Už jsem si je domluvila i zase za dva roky,“ řekla Jana Šamánková, vedoucí souboru písní a tanců Sedmikvítek z Frenštátu pod Radhoštěm. „Je to soubor na vysoké úrovni, o tom není pochyb,“ doplnil Petr Michna, vedoucí valašského souboru písní a tanců Radhošť z Trojanovic.

O udržení Ondráše se zasazují nejen spřízněné soubory, ale kupříkladu také představitelé frenštátské radnice. Své podpisy již přidal také starosta a místostarostka Frenštátu, i tamní tajemník. Svůj podpis pod petici mohou lidé připojit právě také na recepci frenštátského úřadu do konce července.

(iva, pb)