Parkování mají turisté již pár týdnů složitější ve Štramberku. Parkovací místa nacházející se na místním náměstí, tedy v těsné blízkosti štramberské Trúby, největší a nejlákavější atrakce pro turisty, jsou již téměř měsíc zpoplatněna. Zatímco do této chvíle město vybíralo parkovné jen v některých částech, nyní turisté zaplatí za každé ze čtyřiceti míst ke stání. Zpoplatnění parkování má městu pomoci vyřešit letitý problém s dopravou. Tímto způsobem chce dosáhnout toho, aby místa na náměstí nevyužívali místní. „Situace s dopravou v našem městě je kritická a všichni to víme. Snažíme se proto, aby si turisté uvědomili, kde mohou a kde nemohou svá auta nechávat, ale aby také místní více využívali do této doby opuštěné dvorky a prostory u svých domů,“ vysvětlil důvod zpoplatnění míst starosta Štramberka Jan Socha. Parkovné na štramberském náměstí turisté platí najatým výběrčím. Protože jde o centrum města, odpovídají tomu také ceny. „Za hodinové stání je vybírána částka sto korun, za dvě a více hodin pak dvě stě korun,“ uvedl místostarosta města Oldřich Škrabal s tím, že po zaplacení vyšší částky je již jedno, jak dlouho turisté svůj vůz na náměstí nechají.

Placené parkování je plánováno také v Kopřivnici. I tady začíná být doprava, zejména v centru v odpoledních hodinách, dosti chaotická. Proto se vedení města rozhodlo v nejbližší době zpoplatnit parkovací místa u radnice a taky v blízkosti Technického muzea Tatra Kopřivnice, tedy u Alberta. „Situace ve městě začíná být problematická, lidé si stěžují, že mnohdy u svých domů v centru nemají kde zaparkovat. Proto jsme se rozhodli tuto situaci řešit. Plánujeme zpoplatnění i zavedení karet, které budou sloužit k bezplatnému parkování právě obyvatel domů,“ uvedl starosta Kopřivnice Josef Jalůvka.

Ani lidé, kteří se vydají navštívit rodiště Sigmunda Freuda, to nemají s parkováním lehké. Nejlepší možností je nechat automobil na parkovišti u supermarketu Penny, který je od centra pár kroků. Horší to ovšem mají zájezdy v autobusech, jež momentálně nemají v Příboře vlastní parkoviště. To by se však mělo již brzy změnit.

Radnice totiž plánuje rozsáhlé úpravy na vytížené ulici Frenštátské, a to v úseku od mateřské školy až k zadnímu traktu prodejny potravin. Zde má vzniknout nových pětatřicet parkovacích míst. „Celá ulice projde rekonstrukcí, mimo jiné vzniknou dvě nová parkoviště. Dále tam bude umožněno parkovat dvěma autobusům, protože právě toto místo ve městě momentálně není a chybí,“ řekl nedávno vedoucí tamního stavebního odboru Jaroslav Šimíček.

S pracemi město pravděpodobně začne až po ukončení výstavby příborského obchvatu. Ten má být hotov letos na podzim, úprava Frenštátské by tak mohla začít příští rok na jaře.

V Novém Jičíně bude hledat města neznalý turista bezplatné celodenní parkování velice těžko. V centru i jeho širokém okolí je třeba mít parkovací kotouč, jenž dovoluje zdarma stát maximálně tři hodiny, nebo si zaplatit placené parkoviště. Řidiči, kteří si potřebují vyřídit nějaké záležitosti na náměstí nebo v jeho blízkosti, využívají parkoviště se závorou na ulici Na Valech (u městské tržnice), kde je hodina stání zdarma. Za každou následující si město účtuje třicet korun.

I tak se ale najdou města, která parkovací stání nezpoplatňují, a pokud ano, jedná se o malé částky. Například zcela zadarmo mohou stát návštěvníci na náměstí ve Fulneku a Odrách. V Bílovci se za hodinu stání platí 10 korun. Lze však využít nedalekého parkoviště pod náměstím, kde je parkování zdarma.

ADAM KNESL
JANA HROMOČUKOVÁ