Aktuální míra nezaměstnanosti dosáhla v okrese hodnoty 11,41 procenta, což je meziměsíční pokles o více než půl procenta. Jde o značné vylepšení statistky podruhé za sebou, a tak z evidence úřadu práce během posledních jedenašedesáti dnů ubylo více než třináct set uchazečů. „Můžeme mluvit o mírném, ale opravdu mírném oživení,“ vyjádřil se Deníku k nejnovějším statistikám vedoucí trhu práce na Úřadu práce v Novém Jičíně Miroslav Kardačínský.

Momentálně je na Novojičínsku 8924 nezaměstnaných, kteří si mohli k poslednímu květnu vybírat ze 340 volných míst, což je téměř stejný počet jako v dubnu. Jedno tak připadá na šestadvacet uchazečů. Nejčastěji lidé nastupovali do pozic jako dělník pro čištění města, manipulační dělník v průmyslu, prodavač, číšník či servírka. „Firmy už začaly nabírat i dělníky, což je dobře,“ doplnil Kardačínský a jedním dechem dodal: „Nemáme žádné signály, že by někdo chtěl otevírat nové dílny, části firem, nebo enormně přijímat. Na druhé straně nemáme ani zprávy o propouštění.“

Další velký pokles zřejmě nebude

Úřad práce zaznamenává pozitivní čísla co se týče aktivní politiky zaměstnanosti, na které se podílí stát i Evropská unie. Od ledna se podařilo zřídit 542 míst, přitom v loňském roce to bylo za stejné období o více než sto sedmdesát méně. Ovšem, v následujících měsících nelze očekávat na poli vývoje nezaměstnanosti tak dobré zprávy, jako v květnu respektive dubnu. „Začnou k nám teď přicházet absolventi škol, takže když bude dobře, bude nezaměstnanost stagnovat,“ připustil vedoucí trhu práce.

Zaměstnavatelé aktuálně mají zájem především o dělníky, uplatnění najdou lidé v gastronomických oborech, poptávka je také po řidičích a zednících. Naopak, minimální nabídky se objevují pro ekonomy a účetní. „Tyto směry mají firmy obsazené,“ dodal Miroslav Kardačínský.
V rámci okresu nejlepší čísla vykazuje Novojičínsko a Frenštátsko, kde se míra nezaměstnanosti pohybuje kolem kolem jedenácti a půl procenta. Ovšem ve Frenštátě pod Radhoštěm a okolí připadá jedna volná pozice na nejvíce uchazečů, a to na jednačtyřicet. I přesto, že na Odersku zůstává nezaměstnanost stále největší, 16,28 procenta, podařilo se ji zde za dva měsíce snížit o téměř dva procentní body.

Mezi obcemi si nejlépe vedou Slatina a Hostašovice, kde se nezaměstnanost v květnu zastavila na 6,34 procenta, respektive 6,87 procenta, mírně nad sedm procent mají Hostašovice.

Opačný chvost žebříčku okupuje město Fulnek s bezmála osmnáctiprocentní nezaměstnaností. Z více než 5500 zdejších práceschopných obyvatel je jich v evidenci Úřadu práce v Novém Jičíně přes pět set padesát.

Na sedmnáct procent se dostaly také Kujavy, špatné čísla vykazují rovněž obce Vražné, Jakubčovice nad Odrou, Bravantice či Bílov. Všechny tyto obce mají aktuální míru nezaměstnanosti vyší než patnáct procent.