Letos zemřeli na Novojičínsku již tři lidé, kteří jeli na kole. Ve všech případech se jednalo o ženy, které vždy přišly o život po střetu s jiným, motorovým, vozidlem. Loni zemřeli na silnicích Novojičínska rovněž tři lidé na jízdních kolech, přičemž dva byli muži, jedna žena. Všichni tři zemřeli na následky zranění po pádu z kola.

Ročně u nás havarují tisícovky cyklistů, jen v okrese jde počet těchto případů téměř ke stovce. Letos policisté evidovali do srpna 52 dopravních nehod s účastí cyklisty. Loni jich bylo za stejné období o dvě méně. „I z těchto důvodů policisté, nejen v letních měsících, provádějí preventivně bezpečnostní akce, které jsou zaměřené na chodce a cyklisty. U cyklistů, především na používání ochranných cyklistických přileb osobami mladšími osmnácti let,“ uvedl novojičínský okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík a dodal, že mnoho cyklistů si z nehody odnáší zdravotní následky na celý život. Často jde totiž o vážné úrazy hlavy, kterým by mohla zabránit cyklistická přilba. „Cyklistická přilba je dobrá prevence před nepříjemnými následky z nehody na jízdním kole a chrání život a tím i budoucnost svého nositele v jakémkoliv věku. A není ostudou v ní jezdit,“ podotknul Tomšík.

Podle statistik a průzkumů cyklistická přilba zabrání 85 procentům úrazů hlavy a 88 procentům úrazů mozku. Například při střetu vozidla s cyklistou dochází nejčastěji právě k úrazu hlavy nárazem na vozovku, kapotu vozidla nebo jinou překážku. „Koncentrovaný úder do hlavy dokáže usmrtit dospělého při pádu již při jedenáctikilometrové rychlosti za hodinu, dítě i při nižších rychlostech,“ upozornil Tomšík. V závislosti na síle úderu může poranění hlavy vyústit v dlouhodobé poruchy soustředění, bolesti hlavy a problémy s rovnováhou, případně ve vážné poškození mozku či úmrtí.

Pád na hlavu při rychlosti cyklisty:

15 km/h = pádu na beton z výšky 1 metru
25 km/h = pádu na beton z výšky 2,5 metru

Příklad kolize cyklisty s automobilem:

automobil ….................................... 35 km/h
cyklista …........................................ 15 km/h
celková rychlost při střetu ............... 50 km/h
50 km/h = pádu na beton z výšky 10 metrů

Cyklisté, kteří nosí přilbu, podstupují devatenáctkrát menší riziko úmrtí než ti, kteří ji nepoužívají.
S pomocí ochranných přileb lze předejít :

83% fraktur lebky
53% zranění měkkých částí hlavy
48% poškození mozku

Nejčastější místa poranění u dětí při pádu z kola:

44% hlava
27% paže
23% kolena
6% břicho

Více informací k tématu najdete v zítřejším Týdeníku Region Nový Jičín.