Vesnice v údolí lemující Lichnovský potok, ale také obec jejíž hranice sahá například až k okružní křižovatce na okraji Frenštátu pod Radhoštěm. Nedaleko odtud, blízko autobusové zastávky U Přibyly vyrůstá jeden rodinný dům za druhým.

Město Odry se skládá celkově z devítí částí.
V Odrách by v krátké době mohly přibýt domy i obchody

Mnoho nezasvěcených, kteří místem projíždějí, si myslí, že místo, kde se tak vydatně staví, je v katastru Frenštátu pod Radhoštěm. Starosta Lichnova Aleš Mičulka říká, že ve stávajícím územním plánu bylo hodně ploch pro individuální výstavbu.

„Zatím se staví docela hodně. I když zrovna na těch nových vyčleněných lokalitách se moc nestavělo. Většinou lidi staví, nebo stavěli, spíše v zahradách něco málo u alkocesty. Teď budeme dělat nový územní plán, kde jsou zástavbová území zredukována. Obec má hlavně polnosti a lesy,“ podotýká Aleš Mičulka.

Muzeum v Lichnově se věnuje vystěhovalectví do Texasu i historii obce.
Alena Dobečková se v lichnovském muzeu v myšlenkách přesouvá do Texasu

V tom je třeba dát starostovi Lichnova za pravdu. Lesů a luk je v okolí zástavby Lichnova požehnaně, značnou část obce tvoří údolí lemované kopci. Člověk přitom nemusí jít ani příliš daleko, aby se mu naskytly krásné pohledy na Velký Javorník, Radhošť a další okolní vrcholy hor. Stačí vyjít třeba jen k fotbalovému hřišti, nebo soše svatého Isidora.

Lichnov je vesnice v údolí s malebnými místy.Lichnov je vesnice v údolí s malebnými místy.Zdroj: Deník/Ivan Pavelek

Malebné místo bylo kdysi v zoufalém stavu. „Socha stála na soukromém pozemku, obec ho získala darem. Socha byla poničená, nějaké prvky chyběly, ty dodělaly, něco se našlo v okolí sochy, něco bylo poschovávané u soukromé osoby, hlava byla na obci,“ popisuje Aleš Mičulka stav sochy před rokem 2015. „Teď je to tam vyčištěné, upravené, byla tam i svatba. Připravujeme další opravu sochy, ta stojí za Oklukem na výjezdu z obce, ale není moc ze silnice vidět. Hlava té sochy rovněž leží na skříni na obci,“ dodal starosta Lichnova, obce, která je poměrně významně spjata s cyklistikou.

Fulnek je město, které má potenciál přilákat turisty.
Fulnek může lákat turisty na Komenského i Petru Kvitovou

Lichnov je již delší dobu jedním z etapových míst mezinárodního cyklistického závodu Gracia Orlová. Nejinak tomu bylo i letos, kdy se 29. dubna jela stokilometrová etapa se startem i cílem v Lichnově.

Ještě více se ale od povědomí veřejnosti zapsal cyklistický závod Lichnov 24 hodin. Účastníci mají za úkol kroužit 24 kilometrů po okruhu dlouhém 9,8 kilometru a kdo ujede za tu dobu nejvíce, je vítěz. Závod se jel poprvé v roce 1985, tehdy ještě spíše jako recese. Závodníků postupně přibývalo, na startu se občas objevily i koloběžky nebo postižení sportovci na handbicích. Přibývalo kategorií včetně ženských a padaly rekordy – dokonce i uznané světové. Absolutní rekord ve dvojicích je 911,66 kilometru. Závod se s nějakými přerušeními koná doposud. Letos se uskuteční v srpnu.

Starosta Lichnova Aleš Mičulka.
Svoz odpadu a další si chceme dělat sami, říká starosta Lichnova Aleš Mičulka

Kdo by chtěl Lichnov navštívit dříve a přitom by měl chuť se pobavit, může tak učinit o červnovém víkendu okolo Petra a Pavla. Právě tehdy se každoročně koná lichnovská pouť.

Kaple byla původně hrobka

Současnou hřbitovní kapli v Lichnově dal postavit poslední lichnovský fojt Josef Kubart původně jako rodinnou hrobku v roce 1883. Později byla hrobka upravená do podoby hřbitovní kaple, v níž je oltář bolestné Panny Marie, náhrobní kámen a obraz rodiny Kubartů.

Kubertova hrobka v Lichnově na hřbitově.Kubertova hrobka v Lichnově na hřbitově.Zdroj: Deník/Ivan Pavelek

Josef Kubart pocházel z Krásna a do do Lichnova se přiženil v roce 1850 na fojtství číslo 1. Vzal si mladou vdovu po fojtu Františkovi Kašpárkovy a časem se stal největším a nejváženějším sedlákem. S manželkou Rozálií měl Josef Kubart více dětí, ale jen tři se dožily dospělosti, a i ty postupně zemřely v mladém věku, vždy tragickou smrtí. V roce 2010 deset začala na popud tehdejšího starosty Josefa Šimíčka oprava kaple, dokončená byla na podnět bývalé starostky Zdeňky Švrčkové v roce 2018.

Sochy neměly hlavy

Bez hlavy a značně poničená byla v minulosti socha sv. Isidora, která stojí napravo na výjezdu z Lichnova takzvanou „alkocestou“ na směrem na Kopřivnici. Socha tohoto patrona zemědělců a dobré úrody měla uraženou hlavu a byla celkově ve zbídačeném stavu, stejně tak místo, kde stála působilo nevábně.

Vyhlídka se sochou sv. IsidoraVyhlídka se sochou sv. IsidoraZdroj: Deník/Ivan Pavelek

Sochu nechali postavit roku 1888 manželé Josef a Rozálie Kubártovi, v roce 2015 obec nechala sochu zrekonstruovat, stejně jako místo, kde stojí. Další sochou, která nemá hlavu, socha Panny Marie, která stojí nedaleko bývalé restaurace Okluk. I tu chce v dohledné době obec nechat opravit.

Lichnov
První písemná zmínka:
1293
Počet obyvatel: 1574
Zajímavosti:
Pamětní kámen – před budovou obecního úřadu je tzv. bludný balvan z doby ledové, který se nacházel na katastru obce. V kameni je otvor se zacínovanou schránkou, ve které jsou uloženy dokumenty k historii obce.