Výherní přístroje jsou předmětem častých diskuzí a terčem častých pokusů zastupitelstev měst zlikvidovat je. Když už to vypadalo, že města omezí, nebo dokonce zruší provozování výherních hracích přístrojů, na které vydala povolení, vstoupilo do hry ministerstvo financí, začalo samo povolovat takzvané výherní terminály a města tak prakticky na čas vyřadilo ze hry. Začalo se hovořit o úpravě zákona v této věci a iniciativně se nyní začal bránit i města.

Jen v prosinci spatřily světlo světa vyhlášky ve třech městech.

V Odrách „navlékli“ omezení provozu hracích zařízení včetně zmíněných videoterminálů na bezpečnost ve městě. „Rada doporučila omezení provozování nejen výherních hracích přístrojů, které provozuje město, ale i ministerstvo financí, což jsou terminály nebo jiné technické zařízení. Řídili jsme se metodikami, které jsou platné. Naše vyhláška byla tvořena podle vyhlášek měst Chrastava a Františkovy Lázně. Ústavní soud je potvrdil. Vyhláška je také zkonzultována s ministerstvem vnitra a je vydána nejen podle zákona o místních poplatcích, ale i zákona o obcích, abychom s tím neměli problém,“ uvedla vedoucí finančního odboru oderské radnice Martina Paprskářová.

Zastupitelka Eva Dvorská navrhla, že to mohou zakázat, ale tajemník Petr Mlčoch uvedl, že zákaz by platil až za tři roky. „Je to i proto, že jsou to podnikatelé, kteří se tím živí a nebylo by férové, zrušit jim tu živnost ze dne na den,“ uvedl Mlčoch. Zastupitelé nakonec odsouhlasili, že provoz herních přístrojů může být v době od 10 do 22 hodin.

Úplného zákazu provozování hracích automatů, videoterminálů a podobně se ale nebáli v Bílovci a vyhláška v tomto duchu začne platit od ledna. Starosta Petr Klimek ví, že herní přístroje neskončí ze dne na den, ale je optimistou. „Myslím si, že tak do roka bychom mohli mít město bez těchto přístrojů,“ sdělil Klimek s tím, že vyhlášku již zaslali ministerstvu financí, které by mělo zahájit přezkumné řízení. Na základě tohoto řízení by ministerstvo mělo dojít ke zrušení svých rozhodnutí,“ dodal starosta a poznamenal, že také oni se drželi nálezu Ústavního soudu a řídili se vyhláškami Chrastavy a Františkových lázní.

K regulaci hazardu přistoupili také v Kopřivnici. Tam by měly být výherní hrací přístroje v provozu v době od 17 do 01 hodin. Navíc ve vyhlášce striktně vymezili místa, kde lze herní přístroje provozovat. Tím vlastně zabrání vzniku nových heren. „Museli jsme zohlednit skutečnost, že stávající provozovatelé mají automaty nasmlouvány na několik let dopředu. Vytvořením seznamu jsme však vyhlásili stop stav provozování dalších hazardních přístrojů ve městě,“ uvedl místostarosta Miroslav Kopečný.

Podle Julie Hyvnarové ze soukromoprávního oddělení kopřivnické radnice se ale vyhláškou nebudou muset okamžitě řídit všichni provozovatelé. „Novela loterijního zákona bohužel vymezuje přechodné období tří let, kdy se obecně závazné vyhlášky regulující hazard v obcích nebudou vztahovat na povolení k provozování sázkových her vydaná před touto novelou,“ upřesnila Julie Hyvnarová a jako příklad uvedla, že pokud má některý provozovatel povolení do konce roku 2014, omezení pro něj začne platit až od roku 2015.

V Odrách jsou přesvědčeni, že jejich vyhlášku musejí provozovatelé herních přístrojů dodržovat hned, a to právě z důvodu, že ji mají postavenou na bázi dodržování veřejného pořádku. „Tak se tím asi začneme řídit,“ poznamenal jeden z tamních provozovatelů herních přístrojů.

Podle serveru MapyHazardu.cz vydalo ministerstvo financi k 22. srpnu 2011 následný počet povolení pro provozování videoterminálů a dalších herních přístrojů. Nový Jičín – 156, Kopřivnice – 193, Frenštát pod Radhoštěm – 66, Studénka – 46, Příbor – 38, Bílovec – 45, Odry – 36, Fulnek – 41 a Štramberk – 6.