Vyzdvihnout příkladné jednání přišli ředitel územního odboru ZZS MSK Nový Jičín Petr Blabla a záchranář Ondřej Souček.

Třináctiletý Josef Hradil, který právě končí sedmou třídu, se před měsícem stal účastníkem krizové situace, v níž se zachoval velmi příkladně. Cestou do školy uviděl staršího muže, který jevil příznaky zdravotních obtíží, následně zkolaboval a zůstal ležet bez známek života. Chlapec nezaváhal, duchapřítomně aktivoval tísňovou linku 155 a přivolal záchranáře. Navíc po příjezdu první posádky, která začala postiženého resuscitovat, zůstal na místě události a pomáhal zdravotníkům.

Nádherná záplava nejrůznějších barev i tvarů na zahrádce.
Když se zahrada stane vaší vášní, odmění se vám svou krásou

Záchranář Souček poznamenal: „Dvoučlenná posádka RZP z blízké základny, která byla u pacienta před příjezdem lékařského týmu, měla plné ruce práce a chlapec jí asistoval při snaze o záchranu pacienta podle pokynů záchranářky. Takto bezprostředně a ochotně mnohdy nepomohou ani dospělí svědkové události“.

Příznačné je, že Josef o svém činu neřekl ani svým spolužákům a velmi skromně považoval svůj čin za zcela samozřejmý. Jeho snaha i následná péče záchranářů sice byla neúspěšná a pacienta se nepodařilo zachránit, ale to vůbec nic nemění na morální hodnotě chlapcova činu.

Nehoda dodávky v Tiché, čtvrtek 24. června 2021.
Hasiči stříhali v Tiché plot v podlaze dodávky, a pak ji vyprostili

„Náhlá zástava oběhu, ke které u pána došlo, je stav, který končí smrtí často. Jen necelou polovinu takto postižených se nám podaří zresuscitovat a pouze přibližně každý sedmý se vrátí zpět do plnohodnotného života. Rozhodné jednání, rychlá a účinná pomoc, však vždy znamenají vyšší naději na přežití. Josef svým jednáním takovou naději poskytl. A za to mu patří jednoznačně poděkování. Může být příkladem nejen svým spolužákům, ale i dospělým“, řekl ředitel Blabla.

Záchranáři Josefovi předali tašku s dárkovými předměty záchranné služby a také originální záchranářské tričko, které je součástí služebního oděvu Moravskoslezských záchranářů. K ocenění chlapce se drobnými dárky připojil rovněž Nadační fond Kryštůfek, který je patronem nejen dětských pacientů na palubách sanitek, ale podporuje také edukaci dětí v dovednosti poskytování první pomoci.

Setkání se zúčastnil také starosta Fulneku Petr Ertelt, jenž mladému zachránci předal upomínkový list a dárky od města Fulnek.