VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záchranná stanice v Bartošovicích slaví 30 let

Bartošovice /FOTOGALERIE/ - Před třiceti lety byla slavnostně otevřena záchranná stanice v Bartošovicích. Ke svému výročí dostane na jaře krásný dárek nové návštěvnické centrum Dům přírody Poodří.

9.11.2013
SDÍLEJ:

Záchranná stanice v Bartošovicích. Ilustrační foto.Foto: Archiv/stanice

Záchranná stanice v Bartošovicích byla slavnostně otevřena 28. října 1983 a patří k nejstarším zařízením tohoto charakteru ve střední Evropě. Už třicet let je rovněž neodmyslitelnou součástí obce Bartošovice. Během této doby prošlo jejími branami téměř 17 tisíc zvířat.

Pracovníci Okresního vlastivědného muzea v Novém Jičíně se zabývali záchranou zraněných či jinak handicapovaných dravců a sov již od roku 1975. Avšak podmínky pro péči o zvířata byly provizorní a amatérské. V roce 1983 tak byla, během takzvané Akce „Z", vybudována Stanice pro záchranu dravců a sov.

„Na její výstavbě se významně podílelo také několik občanských sdružení, mimo jiné členové dnešního majitele a provozovatele, tedy Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Nový Jičín. Tato nevládní organizace převzala stanici k 1. lednu 1992," přiblížil začátky záchrany zvířat v Bartošovicích vedoucí stanice Petr Orel a dodal, že od té doby prošlo zařízení mnoha změnami. Stanice dnes splňuje veškerá přísná legislativní kritéria i další požadavky.

Od poloviny 80. let už stanice přijímala všechny druhy ohrožených volně žijících živočichů.

Nyní působí téměř na celém území Moravskoslezského kraje a zvířecí pacienty přijímá také ze Vsetínska, Hranicka nebo z okolí Bystřice pod Hostýnem. Ročně její pracovníci přijmou 1300 zvířecích chovanců-pacientů.

Nejčastěji léčí ptáky a savce

Stanicí dosud prošlo 218 zvířecích druhů. „Nejvíce jsou zastoupeni ptáci (163 druhů), pak následují savci (40 druhů), minimální je pak příjem obojživelníků a plazů," řekl Petr Orel s tím, že více než polovinu zvířat se daří navrátit zpět do volné přírody.

„Mezi další stěžejní aktivity stanice patří realizace programů na znovuzaložení či posílení ohrožených populací vybraných silně a kriticky ohrožených druhů. V posledních letech je to především úspěšný projekt Návrat orla skalního do ČR nebo projekty na záchranu sýčka obecného či sovy pálené. Součástí práce je řada dalších aktivit v rámci druhové ochrany živočichů a volné krajiny," poodhalil další aktivity stanice její vedoucí.

Další důležitou náplní práce jejích zaměstnanců je oblast ekologické výchovy a osvěty pro školy, kterým stanice nabízí osm eko-výchovných programů. Ročně ji navštíví 7 až 8 tisíc návštěvníků.

Dárek bude až na jaře

V areálu stanice nyní probíhá výstavba nového návštěvnického centra Domu přírody Poodří. „Toto centrum se skládá ze tří samostatných částí. V zahradní části bude centrálním prvkem model řeky Odry, doplněný celou řadou dalších hracích a atraktivních prvků zaměřených opět především na děti, druhou částí je víceúčelový sál, který bude sloužit především k samotné výuce, ale také k menším výstavám. Třetí, poslední částí je nová, moderní interaktivní vnitřní expozice, věnovaná opět Poodří," nastínil vzhled centra Petr Orel a povzdechl si, že kvůli několikaměsíčnímu zpoždění prací se nestihlo dům otevřít k letošnímu jubileu. První návštěvníci jej budou moci navštívit až na jaře.

„Nové návštěvnické centrum se bude snažit ovlivňovat návštěvníky v tom slova smyslu, aby sami pocítili potřebu přírodu v regionu chránit pro další generace," dodal na závěr Petr Orel.

Autor: Simona Mikšová

9.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT