Zemanský dvůr stojí na dnešní ulici Husova od roku 1805. V roce 1993 byl kvůli svému neutěšenému stavu vyhlášen kulturní památkou. Jelikož tehdy město nemělo na jeho opravu, prodalo jej následně za 1,5 milionu korun soukromé firmě Favea, která slíbila, že jej opraví a využije. „Dnes se ukazuje, že sliby firmy zůstaly nesplněny, objekt jehož střešní konstrukci nadále požírá dřevomorka stojí již jen snad silou vůle,“ poukázal Tichánek.

Podle něj se nedávno o objekt ucházel jeden vážný zájemce. „Budovu by na své náklady opravil dle pokynů památkářů se záměrem například zřízení městského minipivovaru v areálu,“ uvedl jeden ze záměrů Tichánek. Favea prý ale objekt prodat nechce. „Přesto je v Novém Jičíně v realitní kanceláři inzerován k prodeji,“ dodal Tichánek.

„Máme záměr zrekonstruovat objekt v časovém horizontu do tří let,“ informoval jednatel společnosti Milan Krajíček s tím, že by se v bývalém zemanství do budoucna měl objevit například archiv a vzdělávací ústav. „Studii jsme předávali před půl rokem místostarostovi Vladislavu Kryškemu,“ podotkl Krajíček. Objekt prý nabízejí v realitní kanceláři proto, aby je stále neurgovali památkáři.

Rekonstrukci ale slibovala firma už několikrát. „Pokud nebude objekt prodán, začneme ještě letos s rekonstrukcí,“ slíbil před třemi lety v Deníku Krajíček. Právě z takových nesplněných slibů má obavy Tichánek a apeluje na žalostný stav památky.

„Jestli je něco v žalostném stavu, tak to jsou právě věci, které jsou čerstvě renovované. Bohužel se nacházejí v některých našich muzejních expozicích. Tam je vidět, že se investují peníze a věci jsou i přesto v žalostném stavu, což považuji za ještě horší, než když něco zchátrá přirozeným způsobem. Ale je zájmem města, aby zemanství fungovalo, aby sloužilo a my v tomto podnikáme kroky. Osobně jsem dvakrát jednal s představitelem této firmy,“ řekl starosta Josef Jalůvka.