Bezpečnostní kamery na základních školách mají být podle akčního plánu Kopřivnice blízkou budoucností. Město prý o tomto projektu uvažovalo už v loňském roce, kdy se snažilo najít i vhodný dotační program. „Ten, který jsme měli vyhlédnutý dosud, nebude možné využít, protože je určen pouze na pořízení kamer do exteriérů školy, nikoli do vnitřních prostor,“ uvedla vedoucí Odboru školství, mládeže a sportu kopřivnické radnice Radomíra Michálková.

Jsou to však právě kamery na školních chodbách a ve třídách, které město hodlá zavést. „Školy o to mají velký zájem, protože by to mělo pomoci předcházet ničení majetku a daly by se takto řešit i případy týrání a šikanování dětí,“ zdůraznila Michálková. Podle ní ke konfliktu se zákonem na ochranu osobních údajů nedojde. „Nehrozí, že bychom v tomto ohledu porušili legislativu. Dokonce víme, že je u nás několik škol, kde se kamery používají a osvědčily se,“ nastínila Michálková.

Město prý již oslovilo ředitele kopřivnických základních škol, aby předložili písemný materiál, ve kterém by konkretizovali svou představu o kamerovém systému a o počtu i umístění jednotlivých kamer. A faktem zůstává, že ne všichni ředitelé jsou vyhlídkou kamerového systému na svých školách nadšeni. „Nemyslím si, že kamery ve třídách a na chodbách jsou úplně to nejlepší, co by mělo pomoci zmírnit situaci,“ zauvažoval ředitel ZŠ Alšova Milan Bureš. „Z hlediska vandalismu na školách to občas pomoci může, ale osobně nejsem velký přívrženec kamer a takového zásahu do soukromí,“ dodal ředitel Bureš s tím, že v okolí školy mu hledáčky kamer nevadí. „Už se stalo i nám, že někdo poškodil majetek, takže proč ne. Ale za co se týče interiérů, tak za naši školu nebudeme v tomto projektu aktivní,“ doplnil Bureš.

Naopak na ZŠ Dr. Milady Horákové jsou pro kamerový systém všemi deseti. „Jednoznačně jsem pro, protože si myslím, že je to hlavně pomoc všem slabším žákům, kterým je ubližováno. Je to ochrana jak lidí, tak majetku,“ nastínil ředitel Lumír Pospěch. „Nevidím v tom žádné omezování osobní svobody, když je škola veřejnou institucí,“ dodal Pospěch s tím, že spousta agresivních a drzých žáků už by si díky kamerám nedovolilo ostatní ponižovat, urážet či šikanovat.

Pravdou navíc zůstává, že intenzivní sledování si žádá také nepřetržitý dohled u monitorů. To je však na základních školách nerealizovatelné, takže o případných poklescích žáků či učitelů by vedení školy stejně musel někdo informovat. Podle ředitele Pospěcha však už pouze samotná přítomnost kamer přinese kýžený efekt. „Když lidé budou vědět, že je kamery sledují, bude to pro ně takový varovný prst a budou vědět, že když se něco stane, tak se na to přijde,“ zdůraznil Pospěch.

Je téměř jisté, že se kamery objeví minimálně v jedné z kopřivnických základních škol. Kdy k tomu dojde, zatím jisté není. „Pokud se objeví i nějaká dotační možnost, tak bychom tento systém nevyužili jen na jedné, ale na všech školách,“ dodala na závěr Michálková.