Mezi firmy, které se připojily k projektu, patří i fulnecká konstruktérská a výrobní společnost Formprojekt. „Dnes je těžké sehnat odborné pracovníky v našem oboru. Chtěli bychom touto cestou ukázat dětem, že práce ve strojírenství není nic snadného, ale zároveň je to i prestižní povolání,“ uvedl vedoucí výroby Jan Rusňák.

Při příchodu do firmy poučil Rusňák děti o zásadách bezpečnosti práce. V prostorech, které navštívily, byly totiž umístěny velmi silné stroje. Žáci se drželi u sebe a tiše přihlíželi výkonné technice i výkladu. „Bylo vidět, že je to opravdu zajímá. Ani nemukli,“ potvrdila učitelka Zdenka Mendlová, která své svěřence doprovázela. Pracovní ruch se v některých záležitostech přizpůsobil mimořádné návštěvě. Zaměstnanci spouštěli a předváděli složité stroje, přičemž jejich provoz komentovali vlastními slovy. Trasa průvodu vedla podél obřích lisů a frézařských strojů, až ke konstruktérským kancelářím, kde se děti dozvěděli o práci, která stojí za všemi výrobky. „U těchto pozic požadujeme minimálně středoškolské vzdělání, ale nejlepší je vysoká škola,“ informoval malé posluchače Rusňák.

Formprojekt úzce spolupracuje se sousedním odloučeným pracovištěm Šenovské Střední školy. Žáci mají možnost vykonávat praxi v prostorech společnosti. „Zacvičení nového pracovníka trvá i pět let, než dokáže být plně samostatný. Takhle, když k nám ten člověk chodí už od školy, zkrátíme jeho zaškolení o dva roky. Je to výhodné pro obě strany, my máme zapracovaného odchovance a on se nemusí strachovat o práci,“ objasnil Rusňák.

Skupinu asi devatenácti žáků rozdělily učitelky na dvě části. Jedna šla obdivovat mechanizovanou výrobu a druhá sledovala žáky střední školy při výuce. Tyto skupiny se pak po necelé hodině vystřídaly.

Děti z bílovecké školy navštívily dohromady asi jedenadvacet firem, mezi kterými jsou například Massag, Keramický ateliér Milana Pracného, Cukrářská výroba Bílovec nebo Pekařství Illík. „Skupinky jsme vybírali podle toho, jaké mají předpoklady žáci. Dívky jsou na exkurzi třeba v cukrárně a chlapci si vybrali především strojírenské firmy,“ zakončila Mendlová.