„Podmínkou získání finanční podpory je pořízení nejméně tří včelstev, tří úlů s příslušenstvím nebo včelařských potřeb a pomůcek,“ nastínila mluvčí krajského úřadu Barbara Odstrčilíková. Poskytnutím příspěvků, ve výši od 3 do 15 tisíc korun na žadatele, chce kraj pomoci stabilizovat a následně zvýšit stav včelstev v regionu. „Cílem je především motivovat mladé začínající chovatele, většinu odborníků a zkušených včelařů totiž tvoří starší občané. Dotace by tedy měly pomoci získat nové zájemce za účelem stabilizace včelařské základny a počtu včelstev na území Moravskoslezského kraje,“ podotkl náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí Pavol Lukša.

Kraj poskytne dotaci ve výši 75 procent vynaložených nákladů zaplacených od 1. ledna do 15. července letošního roku. „Za včelaře začátečníka je považována fyzická nebo právnická osoba, která včelstvo nevlastnila do 31. prosince loňského roku, ale ke dni podání žádosti jej vlastní,“ dodala Odstrčilíková. Žádost o příspěvek může včelař podat u krajského úřadu do 15. července.

V současnosti je na Novojičínsku 1060 včelařů s celkovým počtem včelstev 9107. V Moravskoslezském kraji jde o druhý nejvyšší počet včelařů, po Frýdku-Místku, kde jich je téměř o 500 více. Oproti tomu například v Ostravě je něco přes 300 včelařů.