Jak jste se dostal k tématu záhadologie?

Kdysi dávno jsem si chtěl moc přečíst nějaké knížky o záhadách. Jenže jich moc nebylo, tak jsem si musel nějakou napsat. To je samozřejmě nadsázka. Vystudoval jsem žurnalistiku a po škole se objevila určitá zajímavá témata. Najednou jsem zjistil, že téma záhadologie mě zajímá nejvíc. Každý autor chce samozřejmě psát o tom, co ho zajímá, takže jsem v tu chvíli měl jasno.

Jaké byly vaše začátky v tak zajímavém oboru?

Na záhady jsem se postupem času začal specializovat. V roce 1994 jsem pak natočil seriál Setkání s tajemnem, kde byly hlavní myšlenkou nadpřirozené jevy, tajemné úkazy, přízraky, obklíčení duchy a podobně. Tento dokumentární seriál měl velký úspěch. Pak jsem ještě napsal novou knihu, která se dobře prodávala. Najednou jsem zjistil, že nedělám nic jiného, než že píšu o záhadách.

Je o vás známo, že za záhadami cestujete. Navštívil jste například Jižní Ameriku, ostrov Jávu a podobně. Kam se chystáte teď?

Mám nějaký plán, ale jsem trošku pověrčivý, takže o tom moc nechci mluvit. Teď musím dodělat nějaké věci v Česku. Pokud však vyrazím, tak až počátkem příštího roku.

Na kterou z knih, které jste napsal, jste nejvíce hrdý?

Ono je to jak s děvčaty. Jak se říká: Miluji tu, která je tu. Dlouho jsem se zaobíral jednou věcí. V minulém roce jsem vydal knížku, která se jmenuje Nedobytná šifra. Ta se zabývá Voynichovým rukopisem z 15. století. Jedná se o ten nejzáhadnější rukopis světa. Je to knížka napsaná neznámým písmem, které nedovede nikdo rozluštit. Rukopis je plný obrázků, ty nás ale více matou, než pomáhají pochopit, o čem se uvnitř píše. Jsou tam vyobrazeny například desítky rostlin, které nikdo nikde na naší planetě neviděl. Odkud je asi autor vzal? Vymyslel si je? Viděl je někde jinde? V rukopise je těchto zajímavostí daleko víc.

Věříte nadpřirozeným věcem, když o nich píšete?

Víra asi není to správné slovo. Když tady například přiletí UFO a vystoupí z něj mimozemšťané, vy tomu sice budete věřit, ale o vesnici dál už tomu věřit nebudou, protože o této události jen uslyší. Spíš jde o to, že jsou všude po světě nějaké artefakty, sošky, obrazy, které si těžko umíme vysvětlit. Tyto úkazy nasvědčují, že se v době minulé lidé setkávali s něčím, co bylo přinejmenším zvláštní. Nelze však každou záhadu vysvětlovat mimozemšťany, byly tady totiž i jiné civilizace.

LUCIE BRIJAROVÁ