O tom, že když se řekne Beskydy, nemusí to znamenat jen lesy a louky, se přesvědčili při návštěvě Trojanovic a tamního Památníků bratří Strnadlů a Jana Knebla. Po cestě do památníku totiž již z dálky viděli dvě těžní věže, dnes zakonzervovaného, Dolu Frenštát.

„Chci je seznámit se zdejším životním prostředí, které má obrovskou hodnotu, ale z velké části se bije s plány těžařů. Na jednu stranu je tady veliká chráněná oblast a přitom je tady největší územní dobývací prostor v republice,“ uvedl ke svému kratičkému proslovu ke studentům starosta Trojanovic Jiří Novotný.

O stejném problému pak studentům vyprávěl Drahomír Strnadel, Novotného předchůdce a velký iniciátor odporu proti snahám těžařů v Trojanovicích a ve Frenštátě pod Radhoštěm. Před studenty a jejich kantory předstoupil ve valašském kroji s fujarou, na kterou také zahrál, za což sklidil neskrývaný obdiv. Poté jim povykládal jim o již téměř třicet let trvajících snahách OKD těžit v místě uhlí a o inciativě obyvatel, kterou tyto snahy vyvolaly. „Myslím si, že těch zhruba třicet let se tady úspěšně bráníme a doufám, že to tak bude i nadále,“ poznamenal Strnadel.

Aby si návštěvníci udělali představu, o čem hovořil, zhlédli v památníku výstavu Kontrasty, která naplno ukazuje důsledky těžební činnosti. Odpoledně se ještě studenti přesunuli do frenštátského střediska volného času Astra, kde je soubor Sedmikvítek zasvětil do tajů valašských tanců.